Уроки війни. ТОП-10
06.05.2020
Що читати
Поділитися
Події минулої історії тісно сплітаються з теперішнім. На жаль, не всі з цього роблять вірні висновки. Понад 80 років тому всю Європу рвала на шматки Друга світова війна, забриючи мільйони життів. Вже шостий рік нашу країну продовжує розхитувати війна на Сході. Нам потрібно використовувати критичне мислення і пам’ятати минуле, щоб у нашого майбутнього був шанс на існування. Сьогоднішня добірка «Уроки війни» зібрала в собі книжки, які варто прочитати і зробити висновки. Тож почнімо.
Відкриває її скандальний роман польського письменника Щепана Твардоха — «Морфій». За вікном 1939 рік. Варшаву накриває темрявою — в місто заходять перші нацисти, щоб оголосити тут порядки Третього Рейху. Країна швидко занурюється у хаос, жахлива війна вже не на порозі, а практично в кожному домі. Констати Віллемана, головного героя «Морфію», схоже, такий розклад зовсім не хвилює, незважаючи навіть на те, що його батько свого часу був німецьким військовим, а матір сілезькою полячкою. В нього інші проблеми, в нього інші бажання — морфій, секс, алкоголь і тільки свої потреби перед очима. Доля, все ж таки, дає йому шанс вижити і змінитись. Та чи використає її Константи, щоб мати хоч якесь майбутнє…
Роман Щепана Твердоха — це велике полотно епохи на прикладі однієї пропащої душі. Настільки емоційне полотно, що врешті несвідомо задумуєшся — коли людство звернуло не туди?
Ще один драматичний роман про жахи тієї війни — «Сливове дерево» Еллен Марі Вайсман. Це історія молодої німкені Крістін. Дівчина пізнає світ музики та літератури із спілкування з Ісааком Бауерманом — сином заможних євреїв, у яких вона прислуговує. Почуття, які народжуються між ними згодом, на жаль, приречені… Восени 1938 року Німеччина до невпізнанності зміниться під впливом гітлерівського режиму. Євреїв позбавляють цивільних прав та майна, масово переселяють і винищують. Знехтувавши небезпекою, Крістін вириває коханого з пащі пекла і ховає на горищі рідного дому, ставлячи під удар не тільки себе, а й всю родину. Потім обшук, викриття і — смердючий, повний-повнісінький вагон, що відвозить Крістін та Ісаака в Дахау, звідки немає повернення…
При написанні свого дебютного роману письменниця спиралася не тільки на численні книги про війну, а й на історію власної сім'ї. З дитинства випрошуючи розповіді про ті страшні часи, вона об'єднала їх в один рукопис. Ця історія про німців, які також відчували муки людей, відірваних від сім'ї, не відаючих, на що чекати сьогодні і чи настане завтра?
Третя сходинка ТОПу, роман Ллойда Джонса — «Містер Піп». Маленьке селище на тропічому острові у Тихому океані теж спіткала війна. Всі чоловіки покидають острів, хтось для того щоб воювати, хтось, щоб банально втекти від неї та відповідальності. На острові залишаються жінки, діти і білошкірий дивак, містер Воттс. Йому важко просто спостерігати, як війна руйнує не тільки фізично, а й морально, це маленьке, але вже таке рідне для нього поселення. Тож містер Воттс вирішує відновити заняття у місцевій школі. Матильда, голос і головна героїня роману Ллойда Джонса, розповідає історію про вчителя-дивака, який з допомогою класичного роману Діккенса «Великі сподівання» намагається повернути віру і світло у душі дітей та їхніх батьків.
Це драматичний і душевний роман, до речі, отримав прекрасну екранізацію з Г’ю Лорі у головній ролі. Але що не кажіть, книжки зазвичай потужніші за фільми. Переконайтесь в цьому самі)
Наступний роман добірки «За спиною» належить нашій зірці сучасної української літератури, та переможниці кількох літературних премій як в Україні так і за кордоном — Гасі Шиян. Роман —своєрідний і в дечому досить суперечливий. Авторка розкриває не стільки тему війни на Сході нашої країни, як описує реальні відчуття багатьох жінок, які стикнулись з нею в тилу. Марта, головна героїня роману, змушена змиритись з тим, що її коханий приймає рішення піти на війну, а не залишитись з нею. Вона молода, самодостатня, але дуже самотня. І в роздумах про війну та сенс життя вона намагається позбутись тієї внутрішньої порожнечі, яка роз’їдає нас всіх вже понад 6 років. Правдиво, скандально, емоційно і відверто — фірмовий стиль Гасі Шиян.
Наступний в ТОПі — український блокбастер «Позивний “Бандерас”» — один із перших військових бойовиків української сучасної літератури, заснований на реальних подіях.
Зона АТО. Вересень 2014 року. За «наводкою» диверсанта скоєно теракт поблизу села Веселе на Донеччині. Сепаратисти підірвали маршрутку, чим спричинили смерть дванадцятьох дорослих і дитини. Щоб знайти та знешкодити ворога, що зачаївся, з Києва призначають капітана контррозвідки Антона Саєнка, який, за збігом обставин, родом саме з Веселого. Крім «зелених чоловічків» та прозомбованого населення, Антону доведеться зустрітись із демонами свого минулого.
Чи зуміє капітан Саєнко побороти стільки зла відразу? Дізнайтесь, замовивши роман Сергія Дзюби та Артемія Кірсанова. До речі, за мотивами книжки знято однойменну військову кінодраму.
І третя книжка, що належить перу українського автора, який потрапив у сьогоднішню добірку — це «Долгота дней» Володимира Рафєєнка. Письменник у дуже незвичайній формі оповідає нам про окуповану рідну Донеччину, не називаючи справжніх назв та імен й вигадливо обрамлюючи це у пелену фантасмагоричності. «Долгота дней» розбивається на дві частини. Сам роман і цикл оповідань. І якщо саме у романі автор завуальовує весь жах і абсурд сучасної окупації, то у оповідання він ніби ножем по живому ріже відвертим реалізмом. Читати цю книгу, налаштовуючись на серйозність теми не варто, її просто потрібно пийняти такою як вона є. І відчути те, що відчув Володимир Рафєєнко, покидаючи землю, до якої зараз неможливо повернутись.
Роман «Ангел пригляду» опозиційного російського письменника Олексія Винокурова також зачіпає тему війни на Донбасі. Дія роману розгортається водночас на різних гранях світобудови: з обох боків від лінії протистояння України і Росії на Донбасі — а також у неосяжності Всесвіту, населеного прадавніми істотами, чию природу ми не можемо до кінця збагнути, але з якими співіснуємо. Нові апостоли мандрують ніби до Вежі Саурона до Москви, щоб зупинити кінець світу, знищивши Люцифера в людські подобі. Їхній шлях всіяний несподіванками і фантасмагоричними пригодами… Якщо вони дійдуть то ймовірно виконають свою місію, Але раптом вони звичайні міські божевільні. І вся ця авантюра — всього лише їх колективний психоз.
Смішне зрештою проростає страшним, за звичними з вигляду речами й подіями відкриваються метафізичні безодні. Які під силу виправити не всім.
Дія наступного роману — Чарльза Белфора «Паризький архітектор» — зачіпає часи Другої світової. Цього разу ми з головним героєм опиняємось в окупованому нацистами Парижі. Архітектор Бернар Люсьєн, як і безліч інших французів, не співчуває євреям, на яких звалився весь жах нового режиму. Та доля має на нього особливі плани. Несподівано заможний підприємець пропонує Бернару велику суму за розробку таємних схованок для євреїв. Чоловік опиняється перед складною дилемою: ризикнути життям заради вигоди або відмовитися від проекту, в успіх якого він майже не вірить. Та Бернар Люсьєн не був би собою, якби не прийняв такий життєвий виклик.
А от дебютний роман британського офіцера у відставці Гаррі Паркера «Анатомія солдата» переносить нас в ще одну не таку давню війну. А саме на Близький Схід. Цей роман спричинив багато обговорень у мистецьких та політичних колах — ви могли бачити відгуки Сергія Притули чи Дмитра Яроша в Україні, а ще «Анатомію солдата» рекомендувала до обов’язкового прочитання британська королівська сім’я. Дії роману відбуваються в Іраку (де насправді довелося воювати й автору). Капітана Томаса Барнса спіткала жахлива доля — він підірвався на міні, але дивом вижив. Ціна, яку він заплатив за життя, занадто висока для молодого офіцера. Причини й наслідки такого розвитку подій — складний пазл з людей і речей абсолютно, на перший погляд, не пов’язаних між собою. Замість людей в романі говорять звичайні речі — військові черевики головного героя, джгут для защемлення артерії, яким його обмотували після вибуху, мішок з добривом, який віз хлопець-моджахед, апарат штучного дихання в госпіталі та інші речі. Роман «Анатомія солдата» переверне вашу свідомість.
Замикає сьогоднішню добірку роман «Блокбастер» хорватського письменника Зорана Жмирича, що переносить нас на початок 1990-х у саме серце Балканського конфлікту, безпосереднім учасником якого був автор. Назва «Блокбастер» — не випадкова. Головний герой, щоб не збожеволіти, намагається сприймати події навколо себе як уривки з найкращих голлівудських блокбастерів ХХ століття й несподівано знаходить такого ж фаната, як і він сам. Та чи заслуговує ця історія на геппіенд — читайте в романі Зорана Жмирича.
Пам’ятайте. Робіть висновки і плекайте у собі любов.
Миру всім нам, друзі.