#ЩоЧитатиВихідними. Ілюзіоністи проти зомбі
16.04.2021
Що читати
Поділитися
Почнемо добірку, звісно, зі світового бестселера, що з’явився на світ у далекому 1995 році й вдало був екранізований 11 років по тому з голлівудськими зірками Крістіаном Бейлом, Г’ю Джекменом та Скарлетт Йохансон у головних ролях. Так-так-так, мова саме про «Престиж» Крістофера Пріста.
Перед нами розгортається справжня війна ілюзіоністів: двох сценічних фокусників наприкінці 1800-х рр. в Англії. Альфред Борден і Роберт Енджер з молодих років не злюбили один одного. Спершу корисливі мотиви і бажання розкрити фокуси іншого не несли ніякої загрози, та в одній із сутичок дружина Роберта втратила ненароджену дитину, що вивело їхню війну на новий рівень. Роки ворожнечі викували в ілюзіоністів непробивну броню цинізму й люті, спрямованої на суперника. Але… переможцем мусить стати хтось один. Окрім несподіваних камео Ніколи Тесли та інших «світочів» того часу, Крістофер Пріст оповідає нам напружену історію протистояння геніальних стратегів і воїнів, відмінно структуровану і насичену духом тієї епохи. Автор досліджує питання, що стосуються соціального класу та статі, артистизму проти науки, перспективи, що формує правду, та небезпеки безмежних амбіцій. Поєдинок ілюзіоністів та їхнє прагнення бути справжніми господарями спонукає їх до інтригуючих угод фаустівських масштабів… І чим же закінчиться ця війна, відомо одному Богу.
А тепер давайте поговоримо про науку! Якщо точніше, то про нейробілогію, мозок і поп-культуру. Це означає що на черзі розповідь про книжку «Чи сняться зомбі воскреслі вівці?» Войтека Бредлі та Тімоті Верстінена. І знаєте чим крутезна ця книга? А тим, що навіть, якщо ви ніколи не бачили зомбі-фільму чи телевізійного шоу, ви могли б ідентифікувати нежить-упира, якщо довелося з ним зіткнутись. З їх нескінченними блуканнями дивною ходою, невгамовним голодом, асоціальною поведінкою та, мабуть, відсутністю пам’яті, зомбі — це ходячі кошмари наших найглибших страхів. Але чому саме такі характерні особливості поведінки виявляють у внутрішній діяльності зомбі-розуму? Чи могли б ми діагностувати зомбованість як неврологічний стан, вивчаючи їх поведінку? У «Чи сняться зомбі воскреслі вівці?» пара неврологів-спеціалістів Тімоті Верстінен та Бредлі Войтек застосовують свої нейроноу-хау, щоб розгадати загадку про те, що сталося з мозком зомбі, щоб змусити «нежить» діяти інакше, ніж їх людська здобич. У кожному розділі автори спираються на популярну зомбі-культуру та визначають характерну поведінку зомбі, яку можна пояснити за допомогою нейроанатомії, нейрофізіології та взаємовідносин мозку та поведінки. Завдяки цьому дослідженню вони проливають світло на основні нейронаукові питання, такі як: функціонування мозку під час сну та неспання? Які нейронні системи контролюють рух? Яка природа чуттєвого сприйняття? І роблять це не тільки надзвичайно пізнавально, а й весело.
Ну що, книгомани? Яку книжку оберете сьогодні?
Пишіть у коментарях.