Вселенський. ТОП-5
05.11.2020
Що читати
Поділитися
І почнемо з самого початку, себто зародження життя і еволюції на нашій планеті. Для цього ідеально підійде книжка відомого наукового журналіста та письменника Сергія Ястребова – «Від атома до дерева». Вже у самій назві зашифровано натяк на те, про що буде ця книжка. Автор розділивши її на чотири частини «Хімія життя», «Механізм життя», «Дерево життя» та «Історія життя» поступово і детально знайомить нас зі світобудовою. Вже у передмові Сергій Ястребов цитує нам відомого біохіміка Фредеріка Гоуленд Гопкінса – «Життя – це така штука, яка відбувається». І розвиває думку ще далі: життя - це процес, що іноді є швидким, а іноді – дуже повільним. Приклад швидкого життєвого процесу – синтез і розпад молекул, які постачають клітині енергію: час їхнього існування вимірується секундами. Приклад повільного процесу – значні еволюційні зміни, які іноді розтягуються на мільярди років. «Від атомів до дерева» ґрунтовно дає на відповіді на монументальні питання. Наприклад, Що таке генетичний код, хто такі віруси, як улаштоване еволюційне дерево і чому стався кембрійський вибух? Але і це ще не все) Більш детально і надзвичайно захопливо ви познайомитесь у самій книжці.
Друга сходинка добірки осягає світобудову ще більше і ще цікавіше. Це «Велика картина» відомого американського фізика-теоретика Шона Керролла. Свого часу автор пережив велике потрясіння, він потрапив у автокастарофу і ледь не помер. Будучи до останньої клітини науковцем, до цього моменту він не замислювався досить широко про життя, хоча в даному контексті буде доцільно вжити слово «буття». Ця ситуація підштовхнула його до переосмислення всього. Користуючись масою власних досліджень та праць, опираючись на свої погляди та людську філософію йому це вдалося. Так народилася «Велика картина». Ця книжка не розповість вам чи є життя у інших галактиках, не розповість вам який на вигляд Бог, але ця книжка точно зможе відповісти вам на питання: з чого і як і навіщо в цьому Всесвіті складається наша з вами реальність.
А третьою сходинкою ми дещо змінюємо вектор у історичний наук-поп. І не абияк, а чи не найкрутішою працею про людство і зміни які його спіткало «Століття змін» містера Ієна Мотрімера! Чи задумувались ви колись, які глобальні зміни відбулись за наприклад останні 1000 років? Як, наприклад, на людство вплинули відміна рабства, чи винахід друкарської машинки або вогнепальної зброї? Або що саме стало причиною цілої епохи Ренесансу чи як би розвивалось суспільство без скажімо двигуна внутрішнього згорання або електричної лампочки. Ієн Мортімер зважаючи на свою професію історика задумався. І дослідив останні 10 століть нашої з вами історії. «Століття змін» це ледь не фундаментальна праця про еволюцію суспільства. І це надзвичайно захопливо. Переконайтесь самі.
Зважаючи на такі історичні розклади, не задати про книжку Андерса Ріделла «Книжкові злодії» було б просто непростимо. Історія завжди була і буде рушієм прогресу і людяності, навіть якщо вона має негативні відтінки. Одним з таких періодів в світовій історії був період фашисткої Німеччини. Вже тоді репресивна і пропагандистська машина Третього Рейху розуміла цінність і вплив культури на маси. Близьке оточення Гітлера користувалась цим знанням на повну силу. Починаючи з 1932 року військові не просто готувались до Другої світової війни, вони переслідуючи євреїв нищили пам'ять про них і розкрадали приватні та громадські бібліотеки у яких знаходились неймовірні книжкові екземпляри. За багато років були знищені чи перенесені десятки унікальних бібліотек по усій Європі. Андерс Ріделл свого часу випадково натрапив на одну з таких вкрадених книг і вирішив через багато років повернути її до свого законного власника. З цього почалась захоплива і водночас дуже моторошна історія про темну пляму ХХ століття - «Книжкові злодії».
А закриє нашу добірку книжка українського науковця (і ми б сказали, що в певній мірі навіть і філософа) Андрія Маклакова - «Влада і насолода». Гроші, слава, політичні та бізнес-амбіції завжди йшли поряд з тими хто починав досягати у своєму житті трохи більше за інших. Так було 1000 років тому, так було 300 років тому і так, як ми, на жаль, бачимо, відбувається й зараз. Можна навіть далеко не ходити і поглянути на що перетворилась сучасні політики й селебреті . Гроші й влада завжди розбещували й давали своїм власникам відчуття вседозволеності. Андрій Маклаков у своїй книжці досліджує багато тем, про які не завжди прийнято говорити на загал - сучасні неґативні тенденції в інтимному, релігійному та громадсько-політичному житті. Виявляється, причини колапсу сучасного суспільства криються на поверхні… І Андрій Маклаков відкриває нам на них очі.
Але ж це ще не кінець світу, правда? Знаючи таємниці світобудови й, зрештою нашу історію ми маємо шанс на світле майбутнє.
Не падайте духом, друзі й читайте хороші книжки)
До нових зустрічей.