Наскільки добре ви знайомі з українською літературою? З кожною новою книжкою вона відкривається з нового боку. Тож, сьогодні ми підготували для вас ТОП-5 , наповнений крутезними романами наших сучасних письменників.
Розпочнемо з книги, написаної визнаним метром слова Юрієм Винничуком, «Мальва Ланда».
Роман справедливо вважається постмодерністським, адже написаний за всіма правилами жанру. І хоч інколи з’являється нерозуміння того, що саме відбувається, книга варта прочитання. Написана ще в 90-х, вона неймовірно точно у деяких аспектах відображає сьогодення.
Події розгортаються на фантазійній львівській сміттярці, яка населена симпатичними потворами — клаками, жарівляками, дротяними удавами, привидами, русалками; там є Море Борщів і там подають каву по-сміттярському... Головний герой із трішки чудернацьким прізвищем Бумблякевич вигадав для своєї матері дівчину, з котрою, нібито, зустрічається, Мальву Ланду. А ще він дуже сильно полюбляє книжки. Одного разу у знайомого букініста чоловік знаходить збірку поезій, написану саме Мальвою Ландою. Звідси і починаються пошуки Бумблякевича тієї таємничої поетки, які приводять його до сміттярки, величиною, мов ціла країна, звідки, одного разу потрапивши, дуже важко знайти шлях назад.
Винничук захоплює карколомним сюжетом, присмаченим еротикою, чорним гумором, нестримним потоком фантазії і, звичайно ж, розкішною мовою. Та водночас у цьому своєрідному романі-лабіринті присутній глибокий підтекст у формі незліченних літературних алюзій і натяків, гри з читачем, як сюжетної, так і мовної.
Історія маленької людини. Історія двох людей. Історія міста. Історія, варта відвідати це місто. «Історія, варта цілого яблуневого саду» Максима Дупешка.
Автор розповідає про Чернівці, які до 1940 року були європейським містом, де близько п’яти національностей жили собі разом в мирі та спокої, розбудовуючи власний дім. А потім прийшли совєти... Місто переходить з рук у руки, від однієї держави до іншої, поступово втрачаючи свою європейськість. Дупешко висвітлює різні епохи: від Габсбургів до незалежності. Паралельно з історією Чернівців, ми дізнаємося особисту — Павела й Дори. Вони та їхні сім’ї пошматовані минулим, постраждалі з приходом німців. І ось сьогодні ми слухаємо розповідь вже сивочолого Павела, який бачить як історія знову повторюється, адже всі війни схожі між собою.
Для декого цей легкий та, незважаючи на темні часи, неймовірно теплий текст буде романом-екскурсією місцями далеко не тільки туристичними. Хоч на перший погляд — це одна із мільйонів історій кохання, яку автор усе ж оцінив у цілий яблуневий сад.
А от Богдан Коломійчук у своїй книзі «Експрес до Ґаліції» переносить нас конкретно до 1906 року. І незважаючи на тло, ця книга не історичний роман, ні. На вас чекає атмосферний детектив.
Події розгортаються в різних локаціях — в Італії, Німеччині, Швейцарії і, звичайно, Львові. Перша світова вже зловісно нависає над Європою, хоча до неї ще кілька років. Однак і сидіти, склавши руки, ніколи. Серійні вбивства поліцейських, шпигунська справа, пов’язана з російськими вельможами, та ще й історія з компроматом на австрійського міністра.
Адам Вістович — комісар львівської поліції. Саме він та людина, яка має навести лад у хаосі, що твориться довкола.
Приємна й соковита мова, атмосфера Львова минулого століття просто полонять вашу душу. Сміливо рекомендуємо кожному шанувальнику ретродетективів.
А чи знайомі ви зі «станіславським циклом» Остапа Українця?
«Дискордія» — це заключний роман циклу. Ми знову зустрічаємось з Іґнацієм Камінським, щоправда цього разу вже за дещо інших обставин, ніж у «Малхуті».
Літо 1847 року. Іґнацій, повертаючись з Відня до Львову, потрапляє у дивну історію й опиняється у віденському карному домі за підозрою в участі в Краківському повстанні. Але, очікуючи більших заворушень, австрійський уряд терміново припиняє усі провадження й висилає Камінського до Львова. І саме тут починається вервечка подій, які втягне Іґнація в політичну дискусію між поляками й русинами, які все ніяк не можуть вибрати, що їм робити — приєднатись до імперії чи й далі змагатись за своє та потопати у конфліктах. Якщо подивитись на події нового роману Українця, стає зрозуміло, що тогочасне суспільство на сучасних українських землях мало чим відрізняється від теперішнього. Ті самі конфлікти, відсутність синергії, розуміння й порозуміння. Автор навіть закладає це у назву. — «Дискордія» у перекладі з латинської означає розбрат. Цього разу роман перевищив усі наші очікування й виявився не просто динамічним, а й доволі інтригуючим.
І останньою на сьогодні є книга-подорож від Андрія Любки — «У пошуках варварів». Час вирушити в захоплюючу подорож Балканами. Книжка розкаже про країни, кордони і людей. А ще так багато речей, якими можна насолоджуватися лише під час подорожі. Це приватний щоденник численних подорожей до популярних місць, столиць, але також до загублених у часі й просторі провінцій та невизнаних республік. Крім того, це ще й пошук тих варварів, про яких кожен думає, що це хтось інший, хтось там за кордоном.
Під час читання руйнуються або підтверджуються упередження, культурні моменти та міжусобиці пояснюються за допомогою історичного тла. Складається враження, ніби сам побував у кожному новому описаному місці. Пригоди, гумор, історія та враження з легкістю поєднуються між собою, утворюючи крутезний мікс, від якого, як говорив сам автор, ви прокинетеся з бажанням вирушити в подорож.
На цьому час прощатися, однак нова добірка чекатиме на вас цієї п’ятниці. До зустрічі у рубриці #ЩоЧитатиВихідними!