Історія 20 століття ще жива в нашій пам’яті, адже більшість з нас є живими свідками тих подій. І здається, що саме 20 століття стало найтрагічнішим за весь період існування людської цивілізації, незважаючи на неймовірний науково-технічний прогрес. Сьогодні ми згадаємо про той страшний вік, який приніс нам стільки болю і страждань, але разом з тим подарував надзвичайно хоробрих і сильних героїв, пам’ять про яких підтримує нас у важкі години сьогодення.
Австро-Угорська імперія, 1899 рік. Головний герой, який живе відлюдником, 41 рік чекав на візит свого колишнього найкращого друга з армійських часів, і ось той з’явився. Їм обом вже за 70, та старі образи все ще не дають спокою. Вся історія розгортається протягом однієї ночі від заходу до світанку, здебільшого як розширений монолог головного героя.
Це роман про кохання, про чоловічу дружбу, про честь. Він про багатогранну істину, про пошук правди в самому собі, про пристрасть. А також про речі, які можуть бути страшніші від страждання і смерті…
«Свічки догоріли» Шандора Мараї — один з найглибших психологічних романів світової класики ХХ століття.
Далі разом з Лоренцо Фалько ми відправляємося в 1937 рік, у Марокко. «Єва» — друга книжка шпигунської трилогії популярного іспанського письменника Артуро Переса-Реверте. Поки Громадянська війна в Іспанії продовжує свій трагічний хід, нова місія переносить Фалько до Танжера, бурхливого перехрестя шпигунів, незаконної торгівлі та змов. Наш відчайдушний та принципово-безпринципний агент працює на іспанського диктатора Франко. Завдання головного героя — добути золото із запасників республіканського уряду. Проте за золотом полює і радянська шпигунка Єва. Ніхто з них не збирається поступатися здобиччю, а взаємний непереборний потяг додає цьому протистоянню особливої гостроти.
Тепер перед нами Амстердам, 1943 рік. Місто окуповане фашистами. Ханнеке 18 років, вона щодня дістає на чорному ринку і доставляє багатим клієнтам товари, яких у воєнному місті вже просто так не знайти — шоколад, натуральна кава і чай, парфуми, косметика, свіже мʼясо. Але у неї розбите серце — її коханий загинув на війні. Тільки робота — своєрідний акт бунту проти нацистів. Якось одна жінка відчайдушно просить їй допомогти знайти зниклу єврейську дівчинку, яку вона переховувала. Із цього дня життя Ханнеке перевертається…
Сюжет і персонажі книги «Дівчина у блакитному пальті» вигадані, але за основу її авторка Моніка Гессе взяла реальну історію Амстердамської студентської групи. Її учасники допомогли врятувати тисячі єврейських дітей і розмістити їх у безпечних домівках під час окупації Амстердама.
У «Війні двох правд» Вахтанг Кіпіані зібрав десятки статей, які ілюструють українсько-польські відносини від початку минулого століття і до сьогодні. Стосунки українців та поляків важко назвати добросусідськими і книга вичерпною мірою дає відповідь на запитання “чому?”. Автори статей, зібраних завдяки науково-популярному виданню «Історична правда», спробували висвітлити правду про суперечливі події XX століття в історії двох народів. Тут ви дізнаєтеся про діяльність ОУН та УПА, про Волинську трагедію 1943 року, про операцію "Вісла" — депортацію українців на західні й північні терени Польщі задля придушення повстанського руху. Книжка стане в пригоді всім, хто хоче зрозуміти, чому минуле розділяє українців та поляків і чому нашим народам обов’язково потрібно робити впевнені кроки на шляху примирення.
Ми закінчуємо нашу подорож XX століттям … на кухні. На кухні сім’ї Романових, кремлівській кухні в період правління Леніна та Сталіна, за столом у кримських татар, в часи Голодомору в Україні, блокади Ленінграду, Чорнобильської катастрофи, вторгнення в Афганістан. Що об’єднує всі ці, здавалося б, несумісні події та їх учасників? Це нищівна машина СРСР, яка навіть з кухні зробила інструмент для пропаганди та терору. Польський репортер Вітольд Шабловський працював над створенням книги «Кухня терору» цілих 11 років, подорожуючи колишніми радянськими республіками. Книга наповнена унікальними інтерв’ю і фотографіями, а також рецептами страв описаних часів. Через кухонні двері можна так добре показати не лише людські історії, смакові звички чи вподобання кухарів і тих, кому вони готували, а й маніпулятивні механізми влади — жорстокої та безжальної, зосередженої в руках божевільних вождів, генсеків та інших радянських партійних діячів.
Цікавий вийшов ТОП, круті книжки. Тож замовляйте і насолоджуйтесь. Зустрінемось у п’ятницю.