До дня захисників. ТОП-5
13.10.2021
Що читати
Поділитися
Війна вісім років шматує схід нашої країни. Війна, на жаль, це не метафора, не щось далеке, про що ми можемо читати в підручниках з історії. Вона стала дечим дуже реальним, з чим нам щодня потрібно боротися. І боротися не тільки там на фронті. але й тут, у тилу. Але війна водночас являється унікальним тлом для переосмислення, наприклад, у кіно, музиці, візуальному мистецтві й, само собою літературі. Сьогодні, зважаючи на День захисників та захисниць нашої Вітчизни, ми вирішили зібрати найкращі книги на тему війни, що вийшли у нашому видавництві. Так з'явилася сьогоднішня добірка.
Обов’язково варто згадати першою книгу самобутнього українського письменника Володимира Рафєєнка — «Долгота дней». Книга, що відкриває добірку, за збігом обставин стала однією з перших книг про сучасну війну в українській літературі й заслужено отримувала нагороди й десятки тисяч позитивних відгуків від критиків та читачів. «Долгота дней» являє собою пазл. Перша частина книги крок за кроком, сторінка за сторінкою розкриває перед нами маленькі деталі ментальності, людей, їх життя, думок на фоні катастрофи, яка вже настільки близько, що не залишається жодних шансів її уникнути. Ці маленькі історії виглядають як скетчі, нотатки людини, яка, керуючись відчаєм й інстинктом самозбереження, намагається відчайдушно закарбувати для майбутніх поколінь, і, щонайголовніше, для себе історичний злам на стільки реалістично й глибоко, на скільки це можливо. У другій частині Володимир Рафєєнко знайомить нас з містом Z (у якому чітко проглядається реальний Донецьк). І тут також є місце зламу, щоправда цей злам за своє природою має більш метафізичні, або навіть можна сказати фантасмагоричні властивості. У місцевій бані з іронічною назвою «П'ятий Рим» після захоплення міста починають зникати ополченці. Спершу «нова влада» впевнена, що за цією зухвалістю стоять місцеві «українські патріоти», та згодом виявляється, що у бані є часово-просторовий розрив, крізь який ворогів затягує у...СРСР. Це свідомий пасаж автора. За такою «казковістю» і метафоричністю Рафєєнко розмовляє з нами про дім, про любов і про втрату...
До речі, «Ангел пригляду» Олексія Винокурова продовжує у цій добірці не тільки тему російсько-української війни й окупації Донецька й Луганська, а й метафоричність й метафізичність. В центрі уваги знову Донецьк. Під час атак на місто, снаряди потрапляють у стіни місцевої божевільні. Поміж жертв знаходяться пара «щасливців», які виживають. За містичним збігом обставин і розламів реальності, вони вважають, що один з них ангел, а інший пророк. І саме їм на долі написано припинити цю війну, яка за великим рахунком тягне на Апокаліпсис. Для цього їм потрібно відправитись у подорож, у «хрестовий похід» на Москву й зустрітися там чи не з самим Дияволом, щоб вбити його. Підступний Диявол ховається не будь-де, а в самому Кремлі. Цей похід перетворюється у наднебезпечну мандрівку, яка може виявитись їм не під силу. Але не було б сенсу автору писати таку книгу, якби шансів на порятунок не було б зовсім.
Усе, що відбувається наяву, має свої причини і наслідки в «інших» вимірах Всесвіту і, якщо є монстри з інших реальностей, то, можливо, і порятунок наших героїв також десь там ...
Наступною книгою в добірці став скандальний роман Гаськи Шиян — «За спиною». Ця книжка поділила на два табори шанувальників сучасної української літератури. Авторка обирає головною героїнею свого роману молоду рекрутерку Марту. Вона — дитина 90-х у повному сенсі цього виразу. Її дитинство ховає в собі травми більшості з нас — батьки на заробітках, відсутність базового достатку, відсутність ідентичності й розуміння себе та свого тіла. Хоча зараз Марта успішна айтішниця, в якої є і престижна робота, і авто, і можливість їсти, що хочеш, і відпочивати, де і як захочеш, та насправді вона самотня і скривджена. І це не на глибині, а практично на поверхні. Її «внутрішню дамбу» зриває в момент, коли її коханий хлопець, нічого не сказавши і не порадившись з нею, вирішує піти на службу в АТО. Тепер Марта з цілим букетом своїх дитячих комплексів залишається сам на сам із собою. Вона змушена відшукати власний голос всередині себе, чого б їй це не коштувало.
Не змогли не згадати й про нашу новинку! Продовження бойовика «Позивний Бандерас» Артемія Кірсанова та Сергія Дзюби — «Операція Томос». Історія розвідника Антона Саєнка продовжується. Після подій першої книги пройшло не так багато часу. Заклятий ворог Саєнка, диверсант Манекен, після ганебної втечі впевнено продовжує свою діяльність. Цього разу він змінює локацію і масштаби. Його теперішня ціль — зашкодити Україні дістати артефакт, завдяки якому держава не тільки отримає дозвіл на розвиток своєї церкви, а він стане вагомою складовою для покращення іміджу країни у світі в цілому. Оскільки Бандерас уже мав справу з Манекеном, саме його відправляють рятувати ситуацію. Екшену в новій книзі Кірсанова й Дзюби, хоч відбавляй.
А завершить добірку книжка американської журналістки та дослідниці Мері Роуч — «Вояки». Гадаємо, якби командування українсько армії прочитало цю книжку, то знайшло б багато цікавого для наших захисників та захисниць. Мері Роуч, як завжди, обирає для своїх книг гарячі теми. І війна, на жаль, одна з таких. Та в цій книзі все дещо світліше, ніж зазвичай. Якщо раніше багато уваги в літературі приділялося відкриттям типу атомна бомба, нова зброя, нова техніка, то у цій книжці такого ви практично не знайдете, адже авторка вирішила дослідити роботи вчених, які піклуються в першу чергу про людей на війні. Серед висвітлених відкриттів багато уваги приділяється комфорту і здоров’ю солдата: їх уніформи, броня, ліки і т. п. Виявляється, щороку командування багатьох армій світу витрачає мільйони доларів не тільки на комплектації зброї для солдатів, не тільки на важку техніку, а й на дослідження того, що солдату краще їсти в різних умовах, як боротися зі стресом, як не померти від зневоднення чи інфекції і т. д. Це направду цікава і захоплива книжка, яка вражає своєю гуманністю. Ну і, звісно ж, куди без фірмового стилю авторки.
Ви можете замовити усі книжки ТОП-5 зі знижкою від -25 до -70% на нашому сайті!
І на цій позитивній ноті кажемо вам, до зустрічі!
Вітаємо наших захисниць та захисників зі святом! І бажаємо всім мирного неба над головою і швидшого повернення наших державних кордонів!