Дейв Еґґерс

Дейв Еґґерс

(12.03.1970) Дейв Еґґерс — американський письменник, редактор, видавець і сценарист, уродженець Бостона (Массачусетс). Засновник видавництва «McSweeney’s», співзасновник некомерційного молодіжного письменницько-навчального центру «826 Valencia» в Сан-Франциско.

Навчався в Іллінойському університеті на факультеті журналістики, але на початку дев’яностих років йому довелося залишити навчання у зв’язку зі смертю обох батьків, що померли в досить молодому віці від раку. Ці події лягли в основу першої книжки Еґґерса — автобіографічної оповіді «A Heartbreaking Work of Staggering Genius» (2000). Книжка мала величезний читацький успіх і посіла перше місце в списку бестселерів «The New York Times», а письменник-початківець був номінований на Пулітцерівську премію. Ця історія й досі вважається однією з 20 найкращих книжок першого десятиріччя ХХІ століття.

Залишивши університет, Дейв переїхав разом із молодшим братом і своєю майбутньою дружиною до Каліфорнії. Деякий час працював графічним дизайнером у місцевій газеті в Берклі, що згодом перетворилася під його впливом на сатиричний журнал «Might». У 2008 році разом із Майклом Голденбергом створив сценарій до фільму «Там, де живуть чудовиська» (2009), а згодом — сценарій до стрічки «У дорозі» режисера Сема Мендеса (2009).

Ще 2002 року Дейв Еґґерс видав свій перший роман «You Shall Know Our Velocity». А чи не найвідомішим твором Еґґерса став роман «Сфера» (2013) — антиутопія, сповнена жорсткої сатири на сучасний світ інформаційних технологій і соціальних мереж. Роман був екранізований 2017 року, у головних ролях знялися Том Генкс та Емма Вотсон. Але «Сфері» передував не менш значимий твір — «Голограма для короля» (2012). Це точний зріз американського життя, майстерне поєднання сюрреалістичних пригод, комедії абсурду і точних спостережень. Через чотири роки цей роман екранізував чи не найвідоміший західноєвропейський режисер Том Тиквер, а головну роль виконав знову-таки Том Генкс.

Твори Дейва Еґґерса відзначені численними книжковими нагородами, зокрема, Дайтонською премією, французькою Премією Медічі, німецькою «Альбатрос», а також Американською книжковою премією.