Гордовитий поляк, шляхетський гонор, різкі антирадянські висловлювання, занадто «розумна книжка» про шахову дошку. Дуже часто знайомство з Бжезинським вичерпувалося підбіркою вигаданих цитат на розважально-політичних ресурсах.
Ким насправді був Збіґнєв Бжезинський? Сірий кардинал американської зовнішньої політики, який протягом 50 років розвалював Радянський Союз? Великий стратег, вчений чи розкручений медіа персонаж?
Усе почалось у 1928 році. Офіційна біографія Бжезінського стверджує, що майбутній політолог народився у Варшаві в родині польського дипломата, інші джерела запевняють, що насправді він з’явився на світ у Харкові (точніше у польському консульстві, де працювали його батьки), але через ряд причин в метрику місце народження записали інше. Більш того, його батько Тадеуш Бжезинський народився в 1896 р. в Золочеві, що на Львівщині, а родина взагалі бере коріння з Бережан, Тернопільської області. Звідси, до речі, й пояснення прізвища Збіґнєва — Бжезинський перекладається як Бережанський.
У кінці 30-х років Бжезинського-старшого відправили в Канаду, де Тадеуш дізнався, що Польща окупована німцями. Повертатися було нікуди, і родина осіла в Канаді. Збігнєв Бжезинський здобув освіту в університеті Макгіла в Монреалі, який входить в двадцятку кращих вузів світу. На початку 50-х років молодий поляк поїхав в США, де вивчав політологію в Гарварді. Американським громадянином він став тільки в 30 років — у 1958 році.
Після закінчення навчання Бжезинський довгий час викладав спочатку в Гарварді, а потім в Колумбійському університеті. І важко навіть сказати, коли Збіґнєв більше вплинув на уми американської еліти: за 4 роки служби радником президента, або за ті три десятиліття, що вчив майбутню американську еліту. Серед студентів Бжезинського такі люди, як Мадлен Олбрайт — ще один яскравий представник Східної Європи в сфері американської зовнішньої політики.
Своїм головним інтересом молодий Бжезинський зробив СРСР, що цілком зрозуміло. При цьому Бжезинського навіть не можна назвати антикомуністом. Навпаки, Збіґнєва, далекого від дурної ідеологічної мішури, відрізняв досить прагматичний і здоровий підхід. Саме зусиллями Бжезинського наприкінці 70-х років нарешті були налагоджені американо-китайські відносини, що, до слова, вважається головним досягненням політика, відзначеним медаллю Свободи.
Після початку російської агресії проти України Бжезинський забезпечував активну підтримку США в українському питанні, про що свідчили його заяви в медіа, а також виступ із власним баченням щодо конфлікту в сенаті.
Головна книга Бжезинського-вченого присвячена розкриттю мотивів і механізмів поведінки Москви, а також опису теоретичних можливостей і практичних рецептів її стримування. «Велика шахівниця: панування Америки та її геостратегічні імперативи» вже видавалась українською. Для шанувальників відомого політичного експерта ми підготували друге видання цього бестселера під новою обкладинкою.
Уже зовсім скоро на нашому сайті.