Наука рулить. ТОП-5
24.02.2021
Що читати
Поділитися
Наука і справді рулить! За останні кілька років, що дуже тішить, наук-поп став дуже популярною нішею нон-фікшену і в світі, і в Україні. Ми стоїмо на стражі вашої обізнаності, тому саме сьогодні презентуємо у новому ТОПі «Наука рулить» для вас найсмачніші книги цього жанру.
Налаштовуйтесь. Зараз буде пізнавально.
І відкриємо добірку ми книжкою вченого фізика Шона Керролла — «Велика картина»! І вона просто фантастична. Ідея написати «Велику картину» з’явилася у містера Керролла наче прозріння після того, як він мало не загинув у автокатастрофі, повертаючись з роботи додому. Після дорожньої пригоди, споглядаючи на зорі в небі, які того вечора світили досить яскраво, Шон Керролл, будучи фізиком, науковцем до самих кісток, замислився про розміри Всесвіту та роль людини. Автор розділяє свою працю на шість частин: Космос, Розуміння, Сутність, Складність, Мислення та Турбота. В кожному розділі він поетапно розкриває теорію світобудови з наукової точки зору й підкріплює її власними роздумами. Розуміння фізичних законів, фундаментальних законів природи, космосу, процесу життя на планеті, зрештою, підводять автора і нас разом з ним до запитання: яка наша роль у будові Всесвіту, хто ми, наскільки ми малі й великі водночас у вселенських масштабах. Фішкою цієї книжки являється захопливий стиль автора, послуговуючись яким, він не вводить нас у стан занудства, а навпаки заставляє посміхнутись і подумати разом з ним.
Щоб закріпити нову інформацію ідеально підійде наступна книжка ТОПу — «Чотири закони, що рухають Всесвіт» Пітера Еткінза. У цій книжці автор, опираючись на фізику, фокусується дещо прицільніше на питаннях світобудови. Його головний інструмент — основні закони термодинаміки. Як ми пам’ятаємо з шкільних та університетських програм, їх є три: збереження енергії, ентропія та абсолютний температурний нуль. Пітер Еткінз озброївшись усіма знаннями фізики на планеті, знайомить нас ще і з четвертим законом, який передує трьом основним — температурою. Відколи з’явились ці закони, пройшло дуже багато часу і сучасні науковці розглядають їх не в контексті парових двигунів (як це було на початку), а в контексті атомів та молекул. Нульовий, перший, другий та третій закони нарешті пояснюють нам, як і чому взагалі будь-яка матерія у Всесвіті існує та ще й рухається. Унікальністю саме цієї книжки, окрім її зручного розміру, являється простота викладу складної інформації. Мабуть саме за це Еткінза люблять у світі науки).
«Від атомів до дерева» Сергія Ястребова, що на третій сходинці, розповість нам про закони світобудови з трохи іншого ракурсу. У першій книжці добірки Шон Керрол влучно зазначив, що «Життя це не матерія, як камінь чи вода, а процес». Сергій Ястребов у своїй книжці це ґрунтовно підтвердив. І сфокусувався на двох векторах життєвих процесів: швидкому (наприклад, синтезі та розпаді молекул) та повільному (як еволюція). «Від атомів до дерева» поділена автором на 4 основні частини: Хімія життя ( у якій він розглядає різноманітні форми — карбон, вода, білки, вуглеводи і т.д.), Механізм життя (у якій він розповідає про генетичну інформацію, енергі., віруси та ін), Дерево життя (народження і розвиток життя на Землі) та Історія життя (в якій Сергій проводить нам екскурсію двома періодами: криптозоєм та фанерозоєм). Щоб прочитати і зрозуміти цю книжку не обов’язково бігти у бібліотеку за підручниками з біології, достатньо просто налаштуватись на 450 сторінок надзвичайно захопливої інформації, яку майстерно зібрав і пояснив Сергій Ястребов.
А от «Століття змін» Ієна Мортімера здивує вас низкою історичних фактів, які дуже сильно вплинули на прогрес людства. Тільки вже не у якихось ветхих «-зоях», а за останні десять століть. За таку колосальну кількість часу людство просто не могло не змінюватись. Навіть природа змінила своє обличчя, замінивши одні форми життя на інші. Але зараз не про це. Ідеєю написати таку монументальну книжку історика надихнуло випадкове питання: а яке століття стало найбільш насиченим змінами? Багато його друзів відповідали по різному: хтось називав ХХ століття коли було винайдено атомну бомбу, хтось ХІХ, коли було винайдено телефон, хтось XV століття і праці Леонардо да Вінчі і т. д. Та ніхто так і не дійшов якогось єдиного висновку. Ієн Мортімер пристально проаналізував різні аспекти людського розвитку і виділив ключові зміни кожного століття — результати виявились вражаючими і не зовсім такими, як він очікував. Чи знайшов істинну відповідь містер Мортімер, яких висновків він дійшов та на багато іншої інформації ви дізнаєтесь саме тут, у «Столітті змін».
І завершимо добірку ми захопливою книжкою Роберта Сапольські — «Чому зебри страждають на виразку». Мабуть, настільки детальної і професійної книжки про людський організм і стреси, пов’язані з ним, ви не знайдете ніде. Роберт Сапольські перевершив усіх, хто був до нього й буде намагатися написати подібне після нього. До чого тут зебри, запитаєте ви? Насправді це просто влучна аналогія. У цій надзвичайній книжці Сапольські розглядає безліч проблем, з якими зіштовхується людський організм впродовж життя: стрес, порушення метаболізму, серцеві напади та інсульти, ШКТ, проблеми з ростом, гормональні збої. В той же час він не забуває і про цікаві дослідження — про біль, депресію, старіння, а ще про секс, пам’ять, сон і т. п. У книзі автор не просто знайомить нас з цими темами, а й збирає дієві поради щодо усунення проблем нашого організму. Розуміючи причини їх виникнення, буде набагато простіше з ними боротись. Ця книжка — маже 400 сторінок боротьби зі стресами будь-якого гатунку. Саме те, що нам потрібно у сучасному неспокійному світі.
На цій мотивуючій ноті каже вам — до зустрічі навесні, рівно за тиждень у новому ТОПі.
Гарного читання друзі!