#FabulaBookMap_Ізраїль
27.04.2018
Довколалітературне
Поділитися
Він досить молодий, незважаючи на свою насичену історію, що тягнеться з давніх часів. Нещодавно він святкував своє 70-ліття. Кошерний, гарячий у всіх сенсах, прогресивний прекрасний Ізраїль. Чим він цікавий? Зараз ми про це і дізнаємось. Це #FabulaBookMaр. Поїхали.
[caption id="attachment_4814" align="alignleft" width="532"] photo by Elen Medvedeva[/caption]
Перша в історії згадка слова «Ізраїль» була знайдена на стелі Мернептаха на території Стародавнього Єгипту (близько 1213 р. до н. е.) та стосується народу, а не країни.
А сучасна держава Ізраїль з’явилась не так і давно - 14 травня 1948 року. Відразу після офіційного проголошення про створення держави Ізраїль, уже наступного дня, армії п’яти арабських держав атакували ізраїльтян — почалась Перша арабо-ізраїльська війна.
Цікавий та дивний факт про столицю Ізраїлю - досить багато світових держав досі не визнають Єрусалим столицею країни. Так, тільки у грудні минулого року президент США Дональд Трамп офіційно визнав Єрусалим столицею Ізраїлю, внаслідок чого США перенесуть своє посольство з Тель-Авіва до Єрусалима.
[caption id="attachment_4815" align="alignright" width="513"] photo by Elen Medvedeva[/caption]
Та досить про політику. Туризм. Ось що є важливою статтею доходів Ізраїлю. Безліч культурних та архітектурних пам'яток трьох авраамічних релігій щорічно стають місцем паломництва для сотень тисяч людей, а велика кількість історичних місць, пляжні зони трьох морів, теплий клімат та водночас засніжені гірські вершини гори Хермон приваблюють туристів зі всього світу.
А ще в цій країні чудові музеї, і їх багато. Найвідоміший з них - Музей Ізраїлю в тому ж Єрусалимі. Музей присвячений мистецтву й археології та є місцем зберігання сувоїв Мертвого моря і величезної колекції предметів юдейської історії та європейського мистецтва. Також дуже відомий музей Голокосту Яд Вашем у Єрусалимі (про який ви точно знаєте, якщо вже прочитали «Список Шиндлера» Томаса Кініллі) — найбільший у світі архів інформації, присвяченої цій сторінці світової історії.
В Ізраїлі є могила Гаррі Поттера - але не того чарівника з книг і фільмів, а звичайного рядового солдата з Великої Британії, який загинув 1939 року під час сутички з повстанцями у віці 17 років. Але, тим не менш, ця могила зараз є найбільш відвідуваною в Ізраїлі і вже стала визначною пам’яткою.
І ще одна зовсім маленька цікавинка) Жук-сонечко в Ізраїлі називають сонечком Мойсея.
[caption id="attachment_4819" align="alignnone" width="400"] photo by Elen Medvedeva[/caption]
[caption id="attachment_4820" align="alignnone" width="401"] photo by Elen Medvedeva[/caption]
А тепер зробимо стрибок у сучасність! В Ізраїлі є офіційне відділення Microsoft, унікальне, бо це єдине відділення Microsoft, розташоване за межами США. Саме в Ізраїлі був розроблений Windows XP. А знак «@», який ми звикли називати «собачкою», тут відомий як штрудель)))
Ви можете не повірити, та саме ізраїльтянам (а точніше, ізраїльському відділенню компанії Моторола) належать лаври винахідників стільникового телефону. Досить популярний у 2000-их комп’ютерний месенджер ICQ - в народі «аська» - теж народився тут. Наразі Ізраїль є місцем з найвищою концентрацією компаній сфери хайтек (вище ця концентрація тільки в американській Кремнієвій долині).
Ізраїльтяни взагалі дуже розумна нація, що давно і впевнено перебуває серед лідерів за рівнем грамотності населення. Майже чверть від усіх працівників у країні мають університетський диплом. А за кількістю вчених - 145 на 10 000 чоловік населення - Ізраїль переконливо обходить Японію (70 на 10 000 населення) і навіть США (85 на 10 000).
[caption id="attachment_4822" align="alignleft" width="556"] photo by Alex Sobol[/caption]
Правду кажучи, про Ізраїль можна писати дуже багато. Про талановитих тамтешніх лікарів, які повертають до життя навіть безнадійних хворих… Про неймовірну красу Бахайських садів і цілющу грязь Мертвого моря… Та нас уже зачекалися поети і прозаїки)
Пишуть вони переважно на івриті, та невелика частина книг виходить іншими мовами, як-от арабською, англійською і російською. Щорічно в червні проводиться Тиждень гебрейської книги, протягом якого по всій країні працюють книжкові ярмарки, відбуваються публічні читання й виступи ізраїльських письменників. Тоді ж вручається й головна ізраїльська літературна нагорода - Премія Сапир.
[caption id="attachment_4823" align="alignnone" width="411"] photo by Alex Sobol[/caption]
[caption id="attachment_4824" align="alignnone" width="403"] photo by Alex Sobol[/caption]
Ну і куди ж без Нобелівської премії ?) У 1966 році ізраїльський письменник Шмуель Йосеф Аґнон розділив Нобелівську премію з літератури з німецькою письменницею єврейського походження Неллі Закс. Чи не кошерна підказка для нашого челенджу, книгомани?:)
А ось вам досить неординарні підказки щодо того, що почитати:
Погортайте книжки Ліора Даяна. Молодий ізраїльський письменник, журналіст, ді-джей і актор народився 17 березня 1983 року. У віці 17 років опублікував книгу віршів. Рік по тому вступив в Армію оборони Ізраїлю і протягом 7 місяців служив у ВПС. У віці 20 років переїхав до Тель-Авіва. У вересні 2008 року втратив роботу ді-джея через те, що замість роботи замкнувся у вбиральні на дві години з якоюсь дівчиною. Пізніше випустив книгу віршів і збірник коротких оповідань, позбувся наркотичної залежності та одружився. Одним словом, взявся за розум)
Ліор Даян пропонує вашій увазі збірку дотепних оповідок «Люди воліють тонути у морі». Жваві, неординарні, з легким відчуттям недомовки, що лишає кисло-солодкий післясмак на кінчику язика. Якщо вам цікаво побачити сучасний Ізраїль з дещо абсурдистського боку, вам сюди. Між іншим, предки пана Даяна перебралися до Ізраїлю із Західної України, тож він навіть трохи «наш».
Ще один автор - Сол Зінгер, колумніст у Jerusalem Post. Розпочинав як редактор сторінки, а також написав книгу Confronting Jihad: Israel's Struggle and the World After 9/11 («Проти джихаду: Боротьба Ізраїлю і світ після 11 вересня»). Він також писав для Wall Street Journal, журналів Commentary, Moment, the New Leader, Bitterlemons (електронний журнал Ізраїлю і Палестини) і працював в міжнародному блозі Washington Post, PostGlobal. До переїзду в Ізраїль працював радником Конгресу США. Зараз Сінгер живе в Єрусалимі з дружиною і трьома дочками.
«Країна стартапів» Сол Зінгера вперше вийшла 2009 року, стала бестселером The New York Times і була перекладена 30 мовами світу. Видання є особливо актуальним для України саме зараз, коли наша країна постала перед викликами, віддавна знайомими Ізраїлю. «Країна стартапів» – це історія про те, як бідна, технологічно відстала країна під час війни, маючи обмаль зовнішньої підтримки, змогла не тільки вижити, а й здивувати світ рівнем свого добробуту, технологічними досягненнями, залишаючи далеко позаду «стабільні» й багаті на ресурси держави. Це історія країни, яка експортує овочі, вирощені у пустелі, і здійснює наукові прориви, коли падають бомби. Це історія унікальної підприємницької культури і суспільства, яке її створило, суспільства, яке стало успішним «всупереч», а не «завдяки».
Приємного вам знайомства з цієїю чудовою країною! Скоро зустрінемось)))