Назва нової добірки ТОП-5 багатообіцяюча. І не дарма! На вас чекають 5 крутезних книг серед нон-фікшену та художньої літератури, які, кожен по своєму, розкажуть історію людства.
Ніл Ферґюсон — історик, який справді докладає зусиль, щоб пояснити, чому все відбувається саме так, а не інакше!
Автор зауважує: «Ще на початку XV століття сама лише думка про те, що наступні п’ять століть Захід буде домінувати над рештою світу, здалася б дуже дивною. А втім, це сталося». І нині могутність Заходу вражає навіть найбагатшу уяву... То чому ж так трапилося?
Книга «Цивілізація. Як Захід став успішним» варта уваги розумінням переваги Заходу в сучасну епоху. Ви дізнаєтеся про історичні події, які сформували сучасний світ, — це немалий подвиг, зібрати визначні історичні фактори в одній книзі.
Існує безліч книг, у яких детально описуються відмінності між «Заходом» і «Сходом», і в цій книжці йдеться не стільки про культурні впливи як такі, скільки про те, що західний стиль «цивілізації», принаймні на думку автора, здебільшого пов’язано з комерційним, промисловим, військовим і, можливо, найдивовижнішим релігійним розвитком, зокрема «протестантською трудовою етикою». Він описує, як конкуренція, розвиток науки і медицини, масове споживання та етика праці допомогли Заходу розширити багатства, вплив та владу. А також розмірковує, до чого може призвести «запозичення» західних норм іншими країнами і чи довго Захід триматиме лідерські позиції у світі.
Кожен, хто вирішить прочитати цю книгу, отримає задоволення від читання незалежно від того, згодні ви із висновками автора чи ні, адже в ній дійсно є над чим задуматися.
На перший погляд наш наступний представник добірки «Клара і Сонце» від Кадзуо Ішіґуро — це чудова казка про робота, створеного, щоб бути другом для дитини. Але попри всю свою чарівність, у цій історії є темна грань.
Клара, робот-оповідач, розповідає нам свою історію, не розуміючи повного значення деяких подій, які вона описує так детально. У цьому випадку ми також часто не можемо зрозуміти значення деяких подій, оскільки немов дивимося на все очима цього персонажа. Хоча її штучний інтелект неймовірно потужний, що дозволяє їй робити дуже детальні спостереження та неймовірно швидко навчатися, вона наївна та схильна робити припущення щодо цих речей, які не зовсім розуміє. Роботка живиться від сонячної енергії, а отже, шанує сонце, як, мабуть, мали наші давні предки.
Це вишукано ніжна й водночас бездоганно стримана історія про життя у світі, де панують високі технології, діє новітня класова система, а генетичне редагування — звична річ.
Роман ставить ключове питання: в епоху штучного інтелекту, що відбувається з людством — співчуттям, любов’ю, емпатією? Клара демонструє всі три ці якості. Можливо, їх можна відтворити в цих високотехнологічних роботах... але де це залишить їхніх господарів-людей (припустимо, що вони все ще є господарями?) Що відбувається з релігійними віруваннями чи вірою у світі, де людство можна відтворювати?
Мабуть, найбільшою перевагою роману є те, що він легковажно носить свою науково-фантастичну/антиутопічну репутацію. Клара розповідає, а проза відносно скупа, немає особливого літературного розквіту (ну, вона ж робот). У романі є стриманість і навіть деякі моменти комізму, що робить його неймовірно читабельним. Кінцівка пронизлива. Ця історія не ухиляється від важливих питань, які вона піднімає: є відповіді, одні більш приємні, ніж інші. Одне, про що прямо не запитують, але мається на увазі, чи знадобляться нам ще письменники та література. Чи можуть роботи писати книги? Що ж, у цьому всесвіті Клара впоралася, розповідаючи власну історію.
Ще трішки наукової фантастики, котра захопить вас так, що ви просто не зможете відірватися від неї навіть незважаючи на розмір.
У своєму новому романі «Колонія. Нові темні віки. Книга 1» Макс Кідрук відкриває новий, детально досліджений, здається зовсім інакший, світ. XXII сторіччя. Епоха колонізації космосу, Марсу зокрема. Людська цивілізація змінилася (а чи змінилася справді?), стала міжпланетною. Людство має більшу продовжуваність життя, ба, навіть більше, має так звану «сироватку безсмертя». Звучить непогано, чи не так? Звучить як ідеальне майбутнє, до якого ми прагнемо, розвиваючись як цивілізація. Однак, люди все ще залишаються людьми. І саме це й висвітлює автор. Землю все ще розривають потрясіння — війни, віруси, екологічні катастрофи, глибока стурбованість і, на жаль, Росія, яка все ще не дає жити ні собі, ні людям. Зараз планета саме оговтується від чергової пандемії. Але ж надія, у разі чого, є, Марс колонізовано і виросло вже нове покоління, яке навіть не вважає Землю своїм домом. У свою чергу населення червоної планети теж далеке від досягнення омріяного ідеального майбутнього. Вони змушені гарувати, мов раби, на низькокваліфікованих ручних роботах. Крім того їх дістало, що земляни керують усіма справами й на Марсі. Що більше їх сягає повноліття, то дужче вони прагнуть змін, не усвідомлюючи, що ці зміни ставлять під загрозу саме існування Колоній.
Рекомендуємо до прочитання кожному.
«Симфонія вуглецю» — це добре написана книга, і вам не потрібно бути хіміком, щоб із легкістю її освоїти.
Усі ми знаємо, що вуглець важливий, але чи усвідомлюєте ви, яку життєво важливу роль він відіграє майже в усьому, що ми робимо. Земля — це не просто велика скеля, а складна фабрика, яка постійно переробляє вуглець та інші елементи. Роберт Гейзен об’єднує різноманітні факти в одне ціле.
Гейзен упорядкував книгу про вуглець навколо чотирьох розділів стародавньої філософії: земля (мінерали), повітря (частина атмосфери), вогонь (паливо) і вода (захоплюючі теорії про початок життя). Він розповідає про те, як вуглець був створений у Всесвіті як четвертий за поширеністю елемент, як мінерал у землі стає частиною рослин, рослини стають їжею для тварин, мертві тварини та рослини розкладаються, повертаючи вуглець у ґрунт. Щоб пояснити місце вуглецю в нашому житті, автор звертається до астрономії, геології, біології, археології, фізики та хімії. Він навіть дав одне з найчіткіших пояснень того, як вчені визначають склад зірок.
Роберт Гейзен досліджує Всесвіт, щоби відкрити минуле, сьогодення та майбутнє найважливішого елемента життя. Ця книжка для всіх, хто цікавиться природничими науками.
І на завершення ми приберегли для вас захопливий шпигунський трилер «Квантовий шпигун».
Квантовий комп’ютер, якби ви його успішно розробили, вирішив би будь-яку математичну проблему за мілісекунди. У світі шпигунства будь-який звичайний код, який дотепер неможливо було зламати, також можна зламати за короткий час. Тому великі індустріальні країни спонсорують компанії, які працюють над тим, щоб привести таку машину в робочий стан. Усе, що така компанія робить, стає військовим, тож, має дуже конфіденційне значення. Коли ЦРУ виявляє в їхніх лавах крота, який зливає інформацію китайцям, агент Гарріс Чанг отримує завдання організувати операцію з виявлення особи зрадника. Проте китайські експерти готові до гри та використовують кілька дуже розумних ходів. Крім того, ви ознайомитеся з дуже поверхневою інформацією про квантові обчислення, а також деякі фрагменти філософії від Вітгенштайна та фізики від Шредінгера, тому це не просто якийсь звичайний шпигунський роман.
Девід Іґнатіус написав дивовижно розумний роман, який виходить за межі шпигунства в незбагненний світ квантових подій, де навіть літературна реальність не виникає, доки читач, майстерно занурений у хмару ймовірності, нарешті не помітить її. Граючи на моральних дилемах, притаманних шпигунству, Іґнатіус робить висновок, що шпигуни, а можливо, й решта з нас, живуть у суперпозиції, яку порушує лише надто людська залежність від грубої сили, у цьому випадку грубої обчислювальної сили квантової системи.
Дуже правдоподібний, витончено оброблений, сюжет, що водночас захоплює. Ще одна книга, від якої важко відірватися!
Обирайте книжку, що до душі саме вам, та не забувайте про знижки, які вже діють на всю добірку. Приємного вам читання!