Він та Вона про “Шлюб протилежностей” Еліс Гофман

#Він: Олександр Бідасюк

 перша емоціяСімейна сага про родину Каміля Піссарро має бути неодмінно цікавою. Або, принаймні, збагатить знаннями та відчуттями, що дозволять з іншого боку поглянути на його картини. Перший присмак розчарування я відчув після першої третини книги – Піссарро не основний персонаж тут, перші відомості про його життя з’являються у другій половині твору. Більша частина присвячена його матері – Рашелі. Та, може, це й непогано. Така компоновка роману дозволить глибше зануритись у сімейні таємниці, побачити той казанок, у якому зростав Каміль з його численними братами та сестрами. Та й опис долі його матері, скажу я вам, ще та історія.

Дія відбувається на невеликому острові Сент-Томас, що у Карибському морі. Ось іще один повноцінний герой роману – острів. Він живе своїм життям, зачаровує, окреслює реалії його мешканців та дозволяє їм відчути як насолоду, так і гірке розчарування. Авторка досить яскраво описала його клімат, флору та фауну. З огляду на те, що читав я роман взимку, контраст відчувався ще більше. Я практично відчував цей тропічний клімат, прохолоду маленьких озерець, солодкий смак екзотичних фруктів, назви яких я чув уперше, та різноманіття ароматів квітів. Я прагнув хоч на хвилинку опинитись там, хоча б у своїх мріях. Ось із цим книга впоралась. Автор ніби відчувала, що читачам це сподобається, й описи острова можна зустріти протягом усієї книги.

Що ж до Рашель, то доля була до неї не надто прихильною. Не дуже гарні стосунки з матір’ю, шлюб зі старшим чоловіком задля порятунку сімейної справи, вигнання зі своєї конгрегації та доля вигнанниці, смерть дітей. Незважаючи на все це вона долала труднощі з високо піднятою головою та врешті-решт знайшла своє щастя. Щоправда, щастя це й принесло Рашелі більшість турбот та розчарувань, та вона все ж таки виборола право на нього. Вона рано одружилась і рано втратила свого чоловіка. Перебуваючи в такому молодому віці вдовою з сімома дітьми, Рашель не знала, чи це вже кінець життя, але була готовою до всього. Покохала вона того, хто приїхав на острів від родини наглядати за сімейною справою. Проблема полягала у тому, що це був формально її племінник, тому вся єврейська спільнота і відмовила їм у шлюбі та житті у межах своєї конгрегації.

що вразило

Багато подій, велика кількість персонажів, але історія тільки починалась. Ось у цьому я вбачаю ще один недолік роману. Для сімейної саги це нормальне явище, але для автора це виклик: зібрати все докупи, щоб жодні сюжетні лінії не провисали, пояснити читачеві кожну задумку і дилему. У цьому ж романі авторка хотіла показати занадто багато проблем, а ось пояснити їх доцільність та довести до логічного закінчення не вийшло. Ось лише частина з них:

  • сімейні стосунки: Рашелі і матері, Каміля і Рашель, доля її подруги Жустін.
  • емансипація жінок. Рашель не мала прав на сімейну справу та незалежність у виборі. Саме боротьба за власний життєвий вибір і є основою роману.
  • рабство. Формально рабство на острові було скасовано давно, але той, хто прибував на острів рабом, ним і залишався. Рашель з сумом дізналась, що служниця її першого чоловіка – рабиня, а чоловік, що врятував її батька та працював у крамниці – теж раб. Велика кількість жителів острова були рабами, що не мали повноцінних прав.
  • життя єврейської спільноти та несправедливість, пов’язана з цим. Цікава сюжетна лінія, яку не часто зустрінеш у книгах. Зазвичай описуються гоніння на євреїв, а тут показано, якими жорстокими вони можуть бути відносно своїх єдиновірців.
  • бідність
  • кохання та труднощі, через які варто пройти, щоб зберегти його
  • важливість прощати людей та приймати їх такими, якими вони є.

І це лише частина проблематики роману. Авторка не змогла довести до логічного закінчення все задумане, але чітко окреслила всі проблеми з життя персонажів, що її хвилювали. Частково це компенсується простотою мови твору. Вона налаштовує на спокійний лад та небажання надто розмірковувати над долями та дилемами героїв. Роман сприймається як серіал, що показує нам дії, труднощі та страждання у житті головних осіб, а їхній внутрішній світ залишає поза камерою. Глядач (у цьому випадку читач) сам має сформувати думку про персонажів. Саме як екзотичний серіал я і сприймаю цей роман, причому книга тут у виграшному становищі, оскільки гра акторів у латиноамериканських серіалах бажає бути кращою.

післясмак

Маленькими радощами, що приваблювали під час читання, були маленькі дрібні сцени життя острова та його жителів – приїзд батька Каміля на Сент-Томас та його перші враження, опис хатинки травника у хащах острова, маленький водоспад, у якому полюбляли купатись головні герої. Ці замальовки життя були живими та яскравими, і саме вони рятували роман, коли я вже готовий був засудити його за надмірну шаблонність та бездіяльність персонажів.

А що ж до Каміля Піссарро, то він з’являється у другій частині роману і є одним із ключових дійових осіб. Його доля допомагає глибше зрозуміти нам його матір як основного протагоніста, а також його картини. Думаю, саме тропічний острів подарував його картинам яскравість та глибину кольору.

Зрозуміло, що більшість тексту в романі вигадана, але авторка запевняє, що деякі факти є дуже близькими до реальності. Дякую їй за змогу поспостерігати за життям одного з кращих митців ХІХ століття.

 

#Вона: Ірина Манжос

 

«Я б залюбки жила в будинку, де чула б море уві сні». Поєднання яскравих історичних елементів, подій, що породжують жертвоприношення, сімейні трагедії, заборонене кохання, зради у світі, поділеному на релігії, раси та класи, але не позбавленому мистецтва, краси та любові,– те, що захоплює читача з першої сторінки книги і не відпускає до останнього слова. Новий роман Еліс Гофман «Шлюб протилежностей» починається і закінчується, ніби уві сні.

запитання до автора

Ця книга наповнена прекрасними образами колоритного острову Сент-Томас з його блакитним морем і пахучим повітрям та вишуканого Парижа, що приваблює квітучими садами та аристократичними будівлями. В її основі лежить історія забороненого кохання між Рашель та Фредеріком. Вона – онука євреїв, які втекли від переслідувань, любляча донька і жінка, яка бореться за своє щастя та кохання. Він – племінник першого покійного чоловіка Рашель. Це історія, яка породжує величезний скандал, змушує героїв іти наперекір волі єврейського суспільства, ховати свої почуття, але дає життя одному з майбутніх основоположників течії імпресіонізму – Камілю Піссарро.

Еліс Гофман дотримувалася правдивих фактів з життя Рашель Пом’є, але герої, які не є її родиною,– вигадані. Найбільшим досягненням є те, що авторці дуже майстерно вдалося поєднати усіх персонажів у справжню історію і своєю рукою відірвати читача від сторінок роману та перенести до нового, чарівного та дещо романтичного світу.

«Шлюб протилежностей» – книга, яка нагадує, що ніколи не пізно здійснювати мрії, книга, яка змушує поринути в історію, затамувати подих та прожити її, книга, сцени якої тримають в напрузі та полонять увагу, книга, яка вчить, що потрібно сміятися, знаходити в собі віру та сили, приймати те, чого не розумієш, любити більше, не менше.

для кого книга

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Розповімо про нові книги, свіжих вибірках і головних літературних подіях
Loading

Мова видання:

Розділи:

Серії:

Отримай знижку
X
70-75%
На 50 найменувань книжок
Діє до 31.08.2022
Не сумується з іншими акцiйними пропозицiями