Сімейна сага про родину Каміля Піссарро має бути неодмінно цікавою. Або, принаймні, збагатить знаннями та відчуттями, що дозволять з іншого боку поглянути на його картини. Перший присмак розчарування я відчув після першої третини книги – Піссарро не основний персонаж тут, перші відомості про його життя з’являються у другій половині твору. Більша частина присвячена його матері – Рашелі. Та, може, це й непогано. Така компоновка роману дозволить глибше зануритись у сімейні таємниці, побачити той казанок, у якому зростав Каміль з його численними братами та сестрами. Та й опис долі його матері, скажу я вам, ще та історія.
Дія відбувається на невеликому острові Сент-Томас, що у Карибському морі. Ось іще один повноцінний герой роману – острів. Він живе своїм життям, зачаровує, окреслює реалії його мешканців та дозволяє їм відчути як насолоду, так і гірке розчарування. Авторка досить яскраво описала його клімат, флору та фауну. З огляду на те, що читав я роман взимку, контраст відчувався ще більше. Я практично відчував цей тропічний клімат, прохолоду маленьких озерець, солодкий смак екзотичних фруктів, назви яких я чув уперше, та різноманіття ароматів квітів. Я прагнув хоч на хвилинку опинитись там, хоча б у своїх мріях. Ось із цим книга впоралась. Автор ніби відчувала, що читачам це сподобається, й описи острова можна зустріти протягом усієї книги. Що ж до Рашель, то доля була до неї не надто прихильною. Не дуже гарні стосунки з матір’ю, шлюб зі старшим чоловіком задля порятунку сімейної справи, вигнання зі своєї конгрегації та доля вигнанниці, смерть дітей. Незважаючи на все це вона долала труднощі з високо піднятою головою та врешті-решт знайшла своє щастя. Щоправда, щастя це й принесло Рашелі більшість турбот та розчарувань, та вона все ж таки виборола право на нього. Вона рано одружилась і рано втратила свого чоловіка. Перебуваючи в такому молодому віці вдовою з сімома дітьми, Рашель не знала, чи це вже кінець життя, але була готовою до всього. Покохала вона того, хто приїхав на острів від родини наглядати за сімейною справою. Проблема полягала у тому, що це був формально її племінник, тому вся єврейська спільнота і відмовила їм у шлюбі та житті у межах своєї конгрегації. Багато подій, велика кількість персонажів, але історія тільки починалась. Ось у цьому я вбачаю ще один недолік роману. Для сімейної саги це нормальне явище, але для автора це виклик: зібрати все докупи, щоб жодні сюжетні лінії не провисали, пояснити читачеві кожну задумку і дилему. У цьому ж романі авторка хотіла показати занадто багато проблем, а ось пояснити їх доцільність та довести до логічного закінчення не вийшло. Ось лише частина з них:- сімейні стосунки: Рашелі і матері, Каміля і Рашель, доля її подруги Жустін.
- емансипація жінок. Рашель не мала прав на сімейну справу та незалежність у виборі. Саме боротьба за власний життєвий вибір і є основою роману.
- рабство. Формально рабство на острові було скасовано давно, але той, хто прибував на острів рабом, ним і залишався. Рашель з сумом дізналась, що служниця її першого чоловіка – рабиня, а чоловік, що врятував її батька та працював у крамниці – теж раб. Велика кількість жителів острова були рабами, що не мали повноцінних прав.
- життя єврейської спільноти та несправедливість, пов’язана з цим. Цікава сюжетна лінія, яку не часто зустрінеш у книгах. Зазвичай описуються гоніння на євреїв, а тут показано, якими жорстокими вони можуть бути відносно своїх єдиновірців.
- бідність
- кохання та труднощі, через які варто пройти, щоб зберегти його
- важливість прощати людей та приймати їх такими, якими вони є.