Список Шиндлера

Томас Кініллі. Список Шиндлера

#ФабулаКнигоманія2018 #FabulaBookMap_1

9/50

Книга пройшла для мене гостро і досить важко. По-перше, сама історія не з легких. Оскар Шиндлер, крупний промисловець, володар підприємств, гуляка і прихильник красивих жінок, під час окупації та єврейських погромів у Кракові часів Другої світової війни вирішує рятувати євреїв, складаючи списки їх, як незамінних і висококваліфікованих працівників на власному виробництві. Багатьох з них Оскар Шиндлер практично витягує з пекла, з того світу (уже з потяга, що відвозить їх до концтабору). До того ж, у романі розкриваються історії дітей, які прожили ті страшні часи, що також ускладнює читання. За своєю професійною діяльністю я неодноразово працювала в різних архівах України і зіштовхувалася з історіями дітей війни (читаючи архівні матеріали, мемуари), тому розумію, що страшні історії цих дітей – не вигадка (дехто говорить про те, що у книзі Т. Кініллі достатньо вигаданих фактів). Скільки ще подібних історій ми не знаємо! Й охоплює жах від усвідомлення масштабів тієї трагедії, від того, що загинули не просто безвинні люди, а діти, які ще не знали життя, у яких відняли дитинство, які дуже швидко подорослішали і навіть у трирічному віці знали, що відповідати на запитання поліції, і лише провидінням Божим і дитячою безпосередністю врятовувалися від арештів і катувань.

По-друге, лише за декілька днів до початку читання цієї книги я якраз повернулася з Польщі і бачила ті місця у центрі Кракова, які згадуються у книзі, що також привертало увагу і загострювало емоції при читанні.

Свідомо деякі моменти в романі я прочитала «поверхнево», знаючи, що довго не зможу звільнитися від тих почуттів і думок, які виникнуть. І навіть так книга читалася з комом у горлі й сльозами на очах.

Ще дуже зачепила у цій історії безмежна вдячність тих людей, які врятувалися завдяки спискам Оскара Шиндлера. Після війни він неодноразово намагався знову розпочати власну справу, але кожного разу банкрутів. І в цих складних для Оскара умовах життя його завжди підтримували його колишні працівники: вони збирали йому гроші, проплачували по півроку його проживання і харчування в Ізраїлі, влаштовували збори і конференції на підтримку Оскара Шиндлера, музей пам’яті тощо. Вони були з ним до останнього.

Також хочеться відмітити той факт, що Оскар Шиндлер мав надзвичайну харизму і хист до ведення бізнесу, спілкування з необхідними людьми. Але в той же час, після війни, незважаючи на неодноразові спроби та яскраві особистісні якості Шиндлера, він не зміг стати підприємцем, і всі його спроби закінчувалися крахом. Мабуть, його надзвичайні здібності були потрібні саме тоді – у певному місце і в певний час, його час.

Складна, але глибока і мудра книга.

Опубліковано у #ФабулаКнигоманія2018, Блоги.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.