Орхан Памук. Химерність моїх думок

#ФабулаКнигоманія2018 #FabulaBookMap_36

27/50

Це історія про долі різних людей, пов’язаних родинними узами. Вони вчилися, працювали, одружувалися, народжували дітей, допомагали один одному і постійно знаходилися в пошуках кращої долі. З цією метою вони покидали свої домівки і виїжджали до столиці, пробували власні сили в нових видах діяльності, не цуралися ніякої роботи і намагалися будь що вижити й залишитися людьми слова та сумління.

Це історія про кохання Мевлюта і Раїхи, таке химерне і незрозуміле. Вони одружилися, будучи чужими людьми, не познайомившись і навіть сприймаючи один одного хибно, як іншу людину (Мевлют сплутав Раїху з її сестрою). Але вони виявилися покірні долі і, незважаючи на не досить тривалий шлюб, вони прожили разом у згоді і любові. І вже багато років потому Мевлют зрозумів, яка жінка насправді була коханням усього його життя.

Це історія про Стамбул – місто потужне, неприборкане, навіть загрозливе, місто великих сподівань і розчарувань, можливостей і падінь. Багато хто з жителів Туреччини бажав оселитися у Стамбулі, «зачепитися» там роботою, сім’єю, зв’язками. Як і будь-яке місто, воно мало свій колорит й атмосферу. Воно радо приймало багатьох, але утримувало лише працьовитих, цілеспрямованих, успішних. Протягом тривалого часу (роман охоплює другу половину ХХ ст. майже до сьогодення) воно змінювалося під впливом соціально-економічних, політичних і культурно-побутових умов життя і змінювало своїх мешканців. Когось з них Стамбул «проковтнув», але більшість «вростали» в місто, спліталися з іншими людьми й установами.

Це історія про турецькі традиції (у ставленні до сім’ї, роботи і навчання, батьків і дітей, чоловіків і жінок). Вони ґрунтуються на загальнолюдських цінностях і водночас мають свою специфіку, зокрема, у виборі майбутнього чоловіка або жінки: «Коли сім’ї хочуть одружити своїх синів і видати дочок заміж, в першу чергу вони приглядаються до села, до своїх власних родичів або до сусідніх вулиць. Тільки дівчина, яка не можу знайти чоловіка поблизу – а так буває зазвичай тому, що сі знайомі знають, що щось з нею не так – може захотіти заміж за незнайомця з віддаленого району міста. Деякі намагаються видати це за красу вільного духу».

Роман цікавий, захоплюючий, насичений подіями, легкий для читання і розуміння. Він настільки глибоко занурює в атмосферу міста і переживань головних героїв, що, читаючи, разом із ними проживаєш їхнє життя.

Опубліковано у #ФабулаКнигоманія2018, Блоги.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.