IMG_1005

О.Кобилянська “Апостол черні”

Цей роман дався менні нелегко, читала довго – кілька тижнів, хоч у книжці всього лиш 240 сторінок. Не можу сказати, що він нецікавий, але сюжет, дія в якому розкручується аж надто повільно, і велика кількість архаїзмів, через які іноді треба продиратися, як крізь густі хащі, не робить читання захопливим.
Загалом, роман є деякою мірою актуальним, оскільки піднімає питання національної гідності. Головний герой, Юліан Цезаревич, – українець, вихований батьком в строгості і шані до своєї національної приналежності, – закохується в дівчину, в жилах якої тече польська кров, і яка є онукою людини, яка в свій час завдала великої шкоди родині Цезревичів. Крім того, Ева мріє стати лікаркою (а така професія для жінки на той час вважалася сміливим кроком), і всупереч бажанням родини і нареченого від’їжджає за кордон на навчання.
Відомо, що Кобилянська була феміністкою, тому тема ролі жінки в суспільстві і її права на вибір свєї долі – чи не головна в романі. Але авторка не дає відповіді, яка була б очікуваною з урахуванням її власних переконань. Усе неоднозначніше, ніж здається на перший погляд.
У радянський час роман не видавався, бо був визнаний націоналістичним твором.

п.7. Класичний роман

Опубліковано у Блоги, Книгоманія2017.