Метерлинк

Морис Метерлинк. Разум цветов. Жизнь пчел

#ФабулаКнигоманія2018 #FabulaBookMap_5

12/50

У книзі представлено два твори, у яких не просто розкриваються особливості життя квітів і бджіл, але й проводяться аналогії і співставлення життя рослин і комах із людським життям.

Складно визначитися із жанром цієї книги. З одного боку, у ній розповідається про те, наскільки мудрими і необхідними для життя механізмами й уловками забезпечила природа квіти й комахи. Детально у творі «Разум цветов»розповідаються особливості запліднення квітів, зокрема, як вони приваблюють комах, і завдяки вузькій будові окремих частин квітки до тіла комах, які пробираються до солодкого нектару, прилипає пилок, що пізніше переноситься на інші квіти (цей пилок осипається вже на іншій квітці так само, коли комаха знову пробирається через її вузькі частини). Автор на основі власних тривалих спостережень відмічає, що у природі все продумано і створено дуже мудро: пилок тримається на комасі протягом саме того часу, який необхідний їй для перельоту з однієї квітки на іншу (30 секунд).

З іншого боку, після ботанічних описів у творі «Разум цветов» наводяться філософські розмірковування про життя, зокрема: про людську мораль та її зв’язок з інстинктами людини, про соціальні зобов’язання особистості, безсмертя душі тощо. Ця частина твору важко поєднується з розмірковуваннями про квіти, але в ній є багато цікавих думок (наприклад, чим більш людина вихована і культурна, тим більш у ній заглушені інстинкти, і тій самій важкій ситуації в людини з дикого племені більше шансів вижити, ніж у людини з розвиненого суспільства).

У творі «Жизнь пчел» розкриваються особливості поведінки бджіл, їхня ієрархія, спосіб життя, шлюбні польоти, переселення бджіл, їх розмноження, прогрес роду тощо. Автор багато проводить паралелей між життям вулика і життям людини в сучасному суспільстві (причому, часто це порівняння – не на користь людині).

Книга цікава й пізнавальна (особливо для тих, хто цікавиться дослідженнями природи), але філософія мені завжди важко йшла, хоча філософських роздумів у книзі небагато.

Опубліковано у #ФабулаКнигоманія2018, Блоги.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.