Максим Дупешко. Історія, варта цілого яблуневого саду

#ФабулаКнигоманія2018 #FabulaBookMap_38

1/50

ХХ століття, буз сумніву, було найбільш насичене всілякими подіями і найбільш динамічне століття в історії людства. Протягом ХХ століття утворювалися і зникали з мапи різні держави, правили наймогутніші і найжорстокіші керманичі, розв’язувалися найстрашніші за своїм масштабом і трагічними наслідками війни, відбувався бурхливий розвиток усіх галузей науки і мистецтва – і все це значною мірою впливало на людей і їхні долі по всьому світу. Мало хто не зазнав впливу тих подій, що спостерігалися на політичній арені світу.

«Історія, варта цілого яблуневого саду» – це історія одного чоловіка, чиє життя прийшлося майже на все ХХ століття (принаймні на найскладнішу його частину) і котрий, як і багато інших людей, зазнав впливу найжорстокішої Другої світової війни, неодноразової зміни влади у себе в місті (дії роману відбуваються переважно в Чернівцях) і був вимушений виживати за різних умов, будучи громадянином різних держав.

Павел народився в сім’ї, де перепліталися коріння представників різних національностей (німці, українці, поляки тощо), і він, як і його батьки, був відкритий до спілкування з різними людьми. Закохавшись у молоду дівчину Дору (єврейку за походженням), Павел чекав на її повернення протягом довгих п’яти років і поступово здобув прихильність дівчини. Але на заваді молодим закоханим стала страшна війна, яка розділила, розлучила їх: Павел залишився жити і працювати у Чернівцях, а його кохану разом із сім’єю відправили до концтабору. Павел відчайдушно боровся за своє кохання, намагався допомогти дівчинці, знайти когось, хто дав хоча б надію на її визволення, але трохи згодом Дора зникла без сліду. Однак одного дня майже п’ятдесят років потому, коли рани війни і зруйнованого кохання вже майже загоїлися, історія Павела отримує продовження, і він дізнається про долю коханої Дори.

Дуже складно читати про людські долі, що не склалися через війну, адже розумієш, що все могло бути інакше. Важко сказати, як склалася б доля молодих закоханих, якби не було війни. Сам Павел неодноразово обмислював це і був упевнений, що війни можна було уникнути, що звичайним людям вона була непотрібна. У романі проводяться паралелі з минулим і сучасністю, адже кожна війна має трагічні наслідки для звичайних людей.

Історія цього безмежного і щирого кохання описується на тлі історичних подій, більшість з яких припадає на період 1935-1945 рр. За цей час Чернівці побували під владою Румунії, Німеччини, Радянського Союзу, і кожна влада значною мірою впливала на мешканців міста і сім’ю Павела, зокрема. Будучи багатонаціональною родиною, вони не мали особливою тяги до певної країни, але чітко розрізняли й усвідомлювали ідеологію і цінності, що пропагувалися певним урядом і, відповідно до цього, робили власні висновки щодо того, чи буде життя для звичайних людей про цій владі, чи будуть вони щасливі.

Загалом, історія цікава й захоплива, трохи повільна у викладі, перемежована з розмірковуваннями головного героя про справедливість і хитросплетіння долі, любов до рідного міста і його мешканців (у романі розкрито долі родичів і друзів Павела), людські взаємини, що здатні розв’язувати найскладніші проблеми, сімейні та загальнолюдські цінності (людина залишається людиною незалежно від її національності). Це історія кохання, що не сталося, кохання, зруйнованого політичними амбіціями керманичів різних країн, кохання, що давало життя, повітря і віру обом закоханим і залишило глибокий слід у душі, – це історія кохання, що було закарбоване написом на дереві і назавжди змінило їх обох.

 

Опубліковано у #ФабулаКнигоманія2018,Блоги.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.