Майк Йогансен. Вибрані твори.

#ФабулаКнигоманія2017 #ФабулаКнигоманія2017_12

 

Майк Йогансен. Вибрані твори

Прочитала раз – заклала цікаві місця закладками,
перечитала – два, трохи занотувала
та все одно не відкладаю книжку до прочитаних.
Це ж бо й не книжка, це – скарб. Відбірний.

Майк Йогансен – один з найцікавіших та найнезвичніших харківських митців. А може найнеординарніший чи найрізноплановіший?!…
Йогансен настільки різний і при тому настільки системний, що здається, ніби коли він береться за новий твір, то створює індивідуально для нього окремий порядок і свої правила.
До книжки вибраних творів, виданої у видавництві Смолоскип увійшли вибрані поезії з різних книг, оповідання, повісті, теорії віршування та побудови оповідання з аналізом прозових зразків, матеріали, документи, автобіографії та спогади, фрагменти з біографії автора.
760 сторінок відкриттів.
Власне, що перше вражає це манера письма. Вона повна грайливості. Навіть, пишучи про теорію, Майк Йогансен продовжує дивувати і добавляти експресії: жартує, іронізує, ніби грається з читачем. При чому так жартуючи – на грані. Отими самими жартами/натяками, які мають свою долю правди.
Тими жартами та ліричними вступами і перебивками, які вибудовують основне полотно твору, яких не пропустиш, так як все решту буде доповнювати та оживляти загальну картину розповіді.
Як зазначає у передмові до видання Rostyslav Melnykiv, Майк Йогансен виступав «творцем та теоретиком нового художнього слова – мистецтва переходової доби».
У біографії цього незвичайного митця багато цікавих та поворотніх подій, напрямків діяльності та захоплень: поет, романіст, лінґвіст, новеліст, автор граматик, словників, перекладів та ін.
Щоправда, враховуючи історичний період та події, в яких Майк Йогансен творив, не всі його твори є доступними на сьогодні.
Варто звернути увагу молодих митців та охочих ними стати на теоретичний розділ книги. Відповіді на «чому так не можна?», або «а от Шевченко так писав і геній…» та багато іншого як відповідь на задані та можливі запитання можна знайти тут.
Також, доступно =) про Розмір, Ритм, Образ, Милозвучність.
Про «вільний розмір» і «нову поезію», а також плюси такого (нового) віршування, про стиль та мову прозову і чим вона відрізняється від поетичної, про можливі хиби та суперечні моменти можна прочитати на сторінках розділу «Теорія».
Коли я читала прозу Йогансена, переді мною поставав період в історії України, який я вже трохи пам’ятаю.
Точніше, його кончину.
Піонерики, комсомоли, галстуки, гасла, томи Маркса.
Ці ознаки Радянщини з часом переповзли на горище, то й події, про які я читала мені майоріли цегловим червоним, напищеними клятвами і пилюкою, якою вкривались ці обов’язкові важливі товстезні книжки. По яких мама ще якісь екзамени здавала: ВЛКСМ, Марксизм чи ще щось.
І поезія, його власна не схожа на жодну іншу, за формою, будовою, ритмом.
Дуже рекомендую.

Книголюб-оглядач Олеся Венгринович
Видавництво “Смолоскип”

Опубліковано у Блоги,Книгоманія2017.