Людина в пошуках справжнього сенсу. Віктор Франкл

«Життя нагадує відвідини стоматолога. Завжди думаєте, що найгірше ще попереду,
й ось вже позаду». Бісмарк

#ФабулаКнигоманія2017 #ФабулаКнигоманія2017_21
…Чули фразу «Потрібно вміти вчасно йти з поганого кіно, закривати нецікаву книгу… »? Забудьте.
Весь мій досвід прочитання більше 1000 книг говорить про одне – найчастіше цікаві і потрібні нам книжки не так-то просто даються.
Багато раз я брала з полиці книжку, яка давно мені не давалась і яку я «вміла закривати», і приймала рішення осягнути її до останньої сторінки.
І, дочитавши думала: Боже, ось вони відповіді на мої питання. Ті самі, які стояли на поличках 2-3 роки. Вони були тут, поки я шукала і чекала їх з чиїхсь уст, думок і т.д.
Це я говорю про складні книжки чи трагічні, а не про неякісні.
Книжка не давалась після прочитаної історії про львівських євреїв і про краківських. Я відкрила книжку, а там знову табори. Цілий місяць ці табори.
То ж я першу частину читала на морально-вольових. Я знаю для чого автор подав цей матеріал. Ніхто не думав, що хтось читатиме три книги про геноцид євреїв підряд.
Але… без замальовок картин, все решту не могло б мати стільки шансів бути почутим.
Якщо хтось поспішив до клавіатури, щоб написати мені що ця книга не про геноцид, то… і про нього теж. І сам автор про це також згадує.
От тільки тут та шокуюча нещадна реальність має іншу роль – вона стає платформою для створення та пошуку сенсів.
Це унікальна книжка – маленька і «велика» водночас.
Автор – Віктор Франкл у минулому професор неврології й психіатрії у медичній школі Віденського університету, засновник школи логотерапії – метод психіатрії.
…Сторінку за сторінкою я долала запропоновані мені історії, сенси та істини і диву давалась. Ці, ніби-то над~об’ємні і непрості речі означені найпростішими словами, найжиттєвішими прикладами.
«Порятунок людини відбувається через любов і в любові», – пише Франкл і розповідає ситуації, в яких єдиним сенсом життя, світлом в кінці тунелю була любов, спогади про любов, очікування любові, обрз коханої людини.
Віктор Франкл підносить значення страждань для людини і пропонує зовсім інший погляд на страждання. Страждання заради сенсу. Стрждання кінцевою метою якого є сенс.
Несподівано для книжки з розділу «психологія» було прочитати наступні слова:
«Насамперед існує небезпека, пов’язана із вченнями про людську обмеженість, з теорією, що людина є лише продуктом біологічних, психологічних та соціальних умов…». Тут Франкл веде до самообману, який блокує варіативність вирішення ситуації через вплив батьків, суспільства і т.д., але у цієї фрази (а разом і ситуації) є й інша сторона.
Це вже майже традиція, коли люди, які прочитали кілька розділів психології раптом починають ділити людей на категорії, і «прогнозувати їхню поведінку» відштовхуючись від даних про дитинство, стосунки з батьками, можливими страхами, комплексами і т.д. І всіх одним мірилом.
Автор розповідає про опитування проведене у Франції, внаслідок якого
« …89% опитаних визнали, що людина потребує “чогось такого”, заради чого варто жити».
Книжка унікальна, кожна сторінка, розділ, підрозділ дають інше бачення вже баченого і це неймовірно. Раптом ти починаєш розуміти, що тобі заважає рухатись, що заставляє так чи по-іншому думати і, навіть, що з цим можна зробити.
Один з цікавих методів лікування, який особливо сподобався «парадоксальний намір».
Книжечка майже кишенькова, а матеріалу для обдумування на багато годин і днів.
Рекомендую.

Книголюб-оглядач Олеся Венгринович

Опубліковано у Блоги,Книгоманія2017.