Конспект-тревелінг в есеях. Ростислав Семків “Як писали класики”

#ФабулаКнигоманія2017 #ФабулаКнигоманія2017_14


Літературознавчий конспект-тревелінг в есеях.

Ростислав Семків. «Як писали класики»

Сьогодні я перегорнула останню сторінку книжки, сповнена ентузіазму та зі списком книг для своєї черги прочитань.
Ростислав Семків створив літературознавчий конспект життє-творчими путівцями семи видатних (і добре видаваних!!) авторів, яких сам називає не інакше, як «Клуб сильних авторів».
7 авторів-харизматиків (і авторка), унікальних та своєрідних, на сторінках артівського нон-фікшна постають у природній безпосередності і живості, любовно виписані та презентовані.
Вони живуть, втікають, страждають, забувають минуле, уникають переслідувань, протестують і закликають до бунту інших, тим самим стаючи щоразу ближчими і зрозумілішими своєму читачу.

Історія кожного автора/авторки у книжці складається з трьох сталих:
1. Біографічний нарис. Включає у себе важливі/ключові події з життя автора/авторки, які вплинули на його життя, світогляд та літературу.
2. Авторське – історія про основи творчості від автора, про якого йдеться у цій частині. Це поради, які були викладені в різних книжках, статтях чи есеях.
3. Збірка рецептів. Скорочений аналіз механізмів творчості.

Виписую за звичкою міркування і захоплююсь мовою викладу.
Іронічно-грайлива оповідь, як довірлива розповідь, захоплює увагу на всі сто відсотків. А провокації, у виглядів котиків, зайчиків, жіночих трусиків, покемонів та стриптизу повертає увагу до чтива =) .
І мимоволі задумуєшся чи автор провіряє чи ми раптом не заснули від книжної мудрості, чи розважає.
Книжка написана есеями та медійними замітками(такі тексти добре читаються через правильну візуальне оформлення), отже, буде цікава кожному книголюбу і читачу.
В книжці автор розповідає про Королеву детективу, вікторіанку Агату Крісті, бунтівника та автора ідеї «старшого брата» Джорджа Орвелла, мрійника та освіченого бібліотекою Рея Бредбері з його «кілометрами письма», сумного нарциса Мілана Кундеру, скептика та пророка Карла Воннеґута, іроніка та експериментатора Варґаса Льйосу та Доктора іронічного детективу та літературних загадок Умберто Еко.
Автори і різні і схожі і протилежні. Десь їхні погляди на письмо розходяться, десь доповнюють один одного, а десь є абсолютно протилежними.
Варто відзначити багатошаровість книжки. Ростислав Семків написав гарну і читабельну книжку, яка буде цікавою і книголюбам, і журналістам, і літераторам початківцям і педагогам з історії літератури.
Також, книжка має свої затексти. До прикладу, говорить, що класика – це також детектив (Агата Крісті), і що науковець цілком може написати розважальну літературу (Еко), і що література також може стати рятунком (Мілан Кундера), і що література – це безумовна влада (Умберто Еко).
Іронічно та акуратно Ростислав Семків проводить нас по слідах біографій авторів мільйонних тиражів, їхніми роздумами, сумнівами, страхами і таємниця, і систематизовує їхні поради та погляди.
Яка ж це масштабна робота і скільки можливостей вона дарує, попавши в правильні рученята.
У цій книжці Ростислав робить дещо набагато більше, ніж повчання: він відкриває двері до розуміння того, що ми читаємо. Його есеї підказують чого шукати в сильній літературі і чим вона прикметна.
Наприклад:
«Сильний автор спонукатиме нас чути звуки, про які не сказано в тексті».
Ось він, секрет правдоподібності, так він виглядає. В безпосередньому співвідчутті.
Ця книжка блискуча, бо вона є не тільки порадником, а запрошенням до тексту.
І викликом до читання.

Книголюб-оглядач Олеся Венгринович
Видавництво “Pabulum”

Опубліковано у Блоги, Книгоманія2017.