Польові дослідження з українського сексу. Оксана Забужко

#ФабулаКнигоманія2017 #ФабулаКнигоманія2017_47

Цей роман не випадково став подією в українському довколалітературному середовищі – феміністичні нотки, сповідальна мова, насичена, емоційна, багата лексика, і кола найближчої історії, як відбитки особистих травм, як печаті проживання, переживання себе, сформували той неохопний емоційний заряд, який по кількох сторінках заставляє повертатись до книжки, щоби поглинути до останньої краплі, останнього слова.
Коли вносила книжку в список прочитаного наштовхнулась на відгук, де якась емоційна жінка пише: «Це не про нас, це про жінок, які жили може в дев’яностих… Сьогодні це неактуально. ».
Куди ж не про нас?..
Про нас, про кожного, у різному відсотковому співпадіні, у різній долевій частці, про кожного вакцинованого останнім століттям, про кожного, народженого до 2000 року, а той далі, про кожного недолюбленого, скаліченого мовчанням, недомовками, нещирістю ніби-то во ім’я нашої ж безпеки.
І буде про нас, аж поки важливими процесами нашої держави не почнуть керувати народжені після 2000 року.
«Польові дослідження»… якщо звернутись до теорії соціології відомо, що цей метод дослідження передбачає дослідження, що ґрунтується на включеному спостереженні учасника. Такий вид дослідження передбачає збір більшої кількості інформації, більш повне (глибше, вичерпніше) уявлення про досліджуване явище, процес і т.д.
То яке включене спостереження пропонує нам Оксана Забужко у своєму романі?
Авторка пропонує нам сповідь головної героїні, оповідаючи історію її стосунків, залежності, співіснування з іншим митцем.
Роман зачіпає величезне коло тем: українська ідентичність, сутність мистецтва, самотність, пристрасть, залежність, жіноча доля, вибір.
Як і у кожній великій книжці у цьому романі є питання вибору, усвідомленого вибору. Знаючи можливі наслідки, інтуїтивно відчуваючи можливу біду і біль головна героїня свідомо і патосно аналізуючи печаті своїх круговертей і втрат, робить неправильний вибір.
З яким щоразу далі погружає себе у смуток, переживання, боротьбу за право бути собою. Власне, створює собі цілу дорогу перепон одним своїм вибором.
Використання у тексті безлічі англомовних слів створює ефект синхронізації з тим НЕукраїнським середовищем. Окресленням побутових та особистих тем, освіленням критеріїїв якості життя та соціальних проблем іншої країни авторка проводить риску зрівняння меншого і більшого, свідомого і підсвідомого, і незахищеності в цьому.
Невеличка з виду книжка ввібрала у себе такий набір соціальних проблем, психологічних штампів, залежностей, почуття вини, обов’язку, жіночих тем/проблем, в тому числі і психо-емоційних, що важливість прочитання цієї книжки важко заперечити.
І ще цей стихійний виклад, емоційним, єдиним полотном, наче сповідь, ніби потреба бути почутим, побаченим, ідентифікованим.
І скільки б часу від написання книги не пройшло ця книга є і залишиться відбитком історії – образу української жінки нашого виміру.

Опубліковано у Книгоманія2017.