Іво Брешан. Астарот

#ФабулаКнигоманія2018 #FabulaBookMap_41

40/50

Цікава книга із непередбачуваними поворотами сюжету.

Одного дня молодий хлопець Мартін Борас зустрів у потязі незнайомця, який запропонував йому угоду: він виконує всі бажання Мартіна і робить його життя таким, про яке він мріє, а Мартін Борас, у свою чергу, коли зміняться обставини, має служити йому. Мартін погодився. І дійсно, усе в його житті склалося, як він хотів: він мав гарну роботу, люблячу родину й друзів. Але коли прийшов час помирати, до нього прийшов той незнайомець і забрав його душу. Цим незнайомцем виявився Астарот – могутній демон.

Астарот неодноразово вселяв душу Мартіна в різні тіла (керівника Наглядової служби усташів, офіцера Відділу захисту народу, священика Флоріяна тощо), поступово витісняючи все добре і шляхетне, що колись було частиною його особистості. Від колишнього Мартіна Бораса з кожним перевтіленням залишалося все менше і менше.

Астарот прагнув цілком підкорити собі душу. Він позбавляв її емоцій, робив нечутливою і байдужою до всього, нездатною розмірковувати самостійно. Відповідно, у творі неодноразово постають питання залежності особистості від внутрішніх демонів, причин виникнення війн, рушійних сил розвитку людства. І ці розмірковування цікаві: «Одні системи руйнуються і зникають у хаосі, аби з нього поставали інші, у яких людський розум та душа у менш помітний, але надійніший спосіб належатимуть йому (Астароту)». Він говорив, що розвиток науки і техніки, вироби високих технологій, багатство і навіть національні ідеї ослаблюють людину і роблять її несамостійною, більш залежною від них же, пропагуючи уявну свободу та людяність. Натомість, доля Мартіна Бораса яскраво свідчить про те, що кожна людська душа має любов, що здатна її оживити.

Декілька разів під час читання у мене виникало відчуття, що я знаю, що буде далі, але автор дивував непередбачуваними подіями і сміливими розмірковуваннями на тему добра і зла. Цікавий, глибокий твір. Не дивлячись на загальну дещо гнітючу атмосферу, він залишає надію.

Опубліковано у #ФабулаКнигоманія2018, Блоги.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.