FLUENT IN 3 MONTHS challenge. #7

Як “прикинутись своїм” серед носіїв мови?

45011786_2467022703313688_3019865860291428352_n

На фото володар Шнобелівської премії з арктичних досліджень-2014 норвежець Eigil Reimers, який вивчав з колегами реакцію північних оленів на людей, перевдягнених у білих ведмедів. Як вам відомо, Шнобелівська премія надається за ті відкриття, які спочатку змушують людей сміятися, а потім – замислюватися. Вчені дійшли висновку, що північні олені починають тікати від людей, одягнених нормально у 2,5 рази швидше, ніж від ведмедів або людей, перевдягнених ведмедями, що свідчить про такий “неочевидний” факт, як відносини хижак-здобич, встановлені між цими арктичними видами тварин. В будь-якому разі,олені реагували однаково на справжніх ведмедів, і на закамуфльованих вчених. А це говорить про такий само “неочевидний” факт: вдала мімікрія дозволяє стати справжнім інсайдером. Як “прикинутись” норвежцем/англійцем/французом тощо?

Бенні Льюїс, ірландський поліглот, який стверджує, що за його методикою ви зможете за 3 місяці говорити вільно будь-якою мовою, радить не тільки говорити як місцеві, але й поводитись як місцеві. Перебуваючи у Каїрі, він зрозумів, що якщо одягти одежу з довгим рукавом, темне взуття, позбутися кепки та завести вуса, то навіть до нього, білошкірого ірландця, будуть набагато частіше звертатися арабською, приймаючи за місцевого, а значить у нього більше можливостей практикувати мову, ніж коли всі звертаються до нього англійською, впізнаючи у ньому туриста. Бенні радить зауважити в носіях мови (особливо вашого віку і статі) наступне:

– який одяг вони зазвичай носять?
– з якими виразами облич розмовляють?
– на якій відстані від співрозмовника вони перебувають?
– що вони роблять зі своїми руками?
– як вони доглядають за волоссям та які зачіски носять?
як і наскільки швидко вони ходять?

Ок, ви “перевдяглися” в білого медведя. Але чи змогли б заричати так само як він? Правильно, треба попрацювати над акцентом. Бенні радить зайнятися “складними” звуками буквально з першого тижня навчання. Наприклад, французька “r”, або англійська “h”. Вчіть слова і фрази, а потім повторюйте їх з правильною інтонацією – серіали та фільми вам в поміч. Коли я в Туринському університеті почала підготовчий курс французької у мадам Карпінеллі (то була чарівна руда бельгійка, яка вийшла заміж за сицилійця), вона не завжди була задоволена моїми артиклями (як важко пояснити іноді, що артикль – абсурдна річ, яку ми у нашій мові заміняємо словами “цей”, “ця”, якщо треба уточнення!), але тішилася з моєї вимови. “Я просто повторюю як папуга”, – говорила я у відповідь на комплімент (я і зараз не знаю, що казати, коли мене хвалять). “Але який вправний папуга!” – посміхалась мадам Карпінеллі. Французьку мені, щоправда, довелося залишити. Зате я без акценту вмію співати “La maison bleue” du Maxime Le Forestier (1972, про Сан-Франциско й hippies: .https://www.youtube.com/watch?v=0uT87XQrki0) – це була улюблена пісня мадам Карпінеллі, яка нагадувала їй про її юні й буремні роки – і вона нас її навчила!.

Зауважте, важлива не просто вимова окремих слів, а й інтонація. Неймовірно, наскільки наша рідна інтонація зовсім не підходить для інших мов. Наприклад, ми часто у запитаннях додаємо в кінці “.. а?” чи “…га?”: “Ти що робиш, га?” Оце “а?” чи “га?” дуже смішило моїх знайомих італійців з П`ємонту: “Ти говориш, як ті сицилійці. Perchè non mangi, non ti piace, ah?” (“Ти чого не їси, не подобається, га?”) – і це “аh?”, казали вони, звучить для них як погроза, бо сицилійці, вони такі, суворі).

Де взяти норвезький контент для “папугування”? Сайт, який мені дуже подобається Learn with NorwegianClass101.com має свій дуже симпатичний канал Ask a Norwegian Teacher (https://www.youtube.com/watch?v=pCnADeUjVco) і там вчать не тільки гарній вимові, а й всяким сленговим словам і виразам, які вам дозволяють одразу відчути себе “своїм”. Klar Tale – щоб слухати новини і інші матеріали (https://www.klartale.no/…), а якщо ви хочете з користю згадати свої юні і буремні роки, то слухайте Мортена Харкета з A-ha, він співає й рідною норвезькою!
https://www.youtube.com/watch?v=ShKM-G_iEms

Опубліковано у Блоги, Вільно з Тетяною Гордієнко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.