Кіз_Квіти_для_Елджернона_обкладинка

Деніел Кіз. Квіти для Елджернона

Пронизлива історія про недоумкуватого 32-річного Чарлі Гордона, який мріє стати розумним.

Чарлі працює в пекарні прибиральником, але бажає вчитися і порозумнішати. Якось йому запропонували взяти участь у науковому експерименті, і він погоджується. Після операції Чарлі із кожним днем стає все розумнішим і розумнішим. Але в операції, яку ніколи раніше ніхто не проводив, неможливо спрогнозувати довгострокові наслідки і побічні ефекти. Трохи раніше за Чарлі таку ж саму операцію робили лабораторній миші на ім’я Елджернон, і, спостерігаючи за мишею, Чарлі може заздалегідь побачити, які наслідки має операція. Більше того, Чарлі, ставши генієм майже в усіх напрямах науки і мистецтва, сам вираховує, що з ним буде далі.

Мене особливо зачепило ставлення до Чарлі оточуючих людей: більшість з них глузувало з Чарлі, який через свою недоумкуватість не міг усвідомити, що з нього сміються. Окрім того, завдяки операції Чарлі зміг згадати багато таємниць зі свого минулого – і вони були шокуючі! Найбільш вражає жорстокість матері, яка не бажала визнавати фізичні й розумові особливості своєї дитини, люто била Чарлі за його нездатність щось вивчити і зрозуміти і навіть за його неспроможність контролювати фізіологічні процеси свого організму. Це стало сильною психічною травмою Чарлі. Ставши розумним і вивівши у свідомість усе те, що ховалося в підсвідомості, Чарлі не став щасливішим, як вважав до операції. Будучи розумово відсталим, Чарлі знаходив утіху навіть у глузуваннях – так він відчував те, що подобається людям, і це йому подобалося. Ставши розумним, Чарлі зміг аналізувати поведінку людей навколо і відчув розчарування (хтось його ображав і бив, хтось був з ним занадто зухвалим, дехто виявився нерозумним). І Чарлі страждав від цього. Надзвичайний розум не зробив його щасливим.

Історія змушує замислитися над питанням, як віднайти щастя в житті. Дійсно, кожна людина має власні пріоритети і бажання, й автор показав, що лише розум не може зробити людину щасливою, потрібні ще любов, щирість, доброзичливість тощо. Інколи людина може і не помічати, що вона щаслива зараз, а може відчути це лише тоді, коли зміняться обставини життя. Щастя крихке, але щастя поруч.

46/50

#Книга з нещасливим фіналом

#ФабулаКнигоманія2017_42

 

Опубліковано у Блоги, Книгоманія2017.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.