Джон Едвард Вільямс

Джон Едвард Вільямс

Джон Едвард Вільямс (1922—1994) — належить до числа «тихих» письменників, «Стоунер» — третій його роман. У 1965 році він не привернув уваги критиків і читачів, але півстоліття потому зробився справжньою літературною сенсацією. Так трапляється: існують рідкісні книжки, які з часом тільки міцнішають, як вино. На жаль, автор не дожив аж десять років до зіркового часу «Стоунера».
Загалом Джон Вільямс написав чотири з половиною романи й опублікував дві поетичн і збірки. За життя жодна книга не принесла йому слави, крім найостаннішої — роману «Август» (1972), що було удостоєно в 1973 році Національної книжкової премії США.
Письменник народився й виріс на північному сході Техасу, його батьки були фермерами. Незважаючи на неабиякі літературні здібності, Вільямса було відраховано з місцевого коледжу після першого року навчання. Рік він пропрацював у газетах і на радіо, а на початку 1942 року вступив на службу до військово-повітряних сил США, воював в Індії та Бірмі, й уже тоді почав працювати над своїм першим романом «Ніщо, крім ночі» (1948).
У 1950 р. Вільямс закінчив університет Денвера (Колорадо), почав викладати в університеті Міссурі, де й отримаву 1954 р. ступінь доктора філології. В університеті письменник викладав до 1985 р., після чого вийшов на пенсію й оселився у Фаєтвіллі (Аркназас). У 1994 р. Вільямс помер, залишивши незавершеним свій п’ятий роман «Сон розуму».
Очевидно, що «Стоунер» — багато в чому автобіографічна книга. Вона виросла з відданої любові письменника до літератури, з досвіду всього його життя, яке було не надто багатим на зовнішні події, але сповне ним інтенсивних духовних пошуків. І все ж, коли в 1985 році Вільямса в одному з інтерв’ю спитали: «Невже література пишеться, щоб розважати?», він рішучо, майже обурено відповів: «Саме так. Боже мій, читати без насолоди — це просто безглуздо!»

Опубліковано у Автори.