дефо

Даніель Дефо

Славу Даніелю Дефо (1660—1731) приніс, перш за все, відомий на весь світ «Робінзон Крузо». Але далеко не всім відомо, що цей напрочуд обдарований, різносторонній і плідний письменник, один із родоначальників жанру пригодницького роману, написав понад п’ятсот надзвичайно цікавих книг, памфлетів і есе. У романі «Радості та прикрощі знаменитої Молл Флендерс» він торкнувся настільки заборонених на той час тем, що викликав обурення верхівки суспільства і жваву зацікавленість у простих читачів. «Урок моралі потребує живого опису пороку, інакше потьмяніє краса каяття», — про всяк випадок обмовився письменнику передмові до твору.
Роман одразу ж набув неабиякої популярності: в перший рік вийшло друком три видання; потім книга перевидавалася щороку протягом шістдесяти років — і ні церква, ні влада, які скоса дивилися на «непристойне» творіння Дефо, нічого не могли вдіяти: в тогочасній Англії формально не існувало цензури. Але в 19 столітті будь-які згадки про роман просто зникли, і лише в 1892 році з’явилося окреме видання — в потворно покаліченому, скороченому вигляді.
Тільки в другій половині 20 століття всі заборони було скасовано. «Молл Флендерс» стала доступною читачам, а потім неодноразово екранізувалася — як у кіно, так і на телебаченні. Існують чотири кіноверсії цього крутійського роману, що побачили світ у 1965, 1975 і в 1996 роках, причому останню з цих екранізацій знято відомим британським режисером Пеном Деншамом, автором таких фільмів і серіалів, як «Робін Гуд, принц злодіїв» і «За межею можливого».

Опубліковано у Автори.